Da je elektrika, ki poganja naše avtomobile, v glavnem neekološka, sem že večkrat pisal. V Sloveniji največ elektrike pridobimo iz fosilnih goriv, ki sproščajo CO2, proti kateremu se evropski birokrati tako zelo borijo, a so pozabili, da rastlinski svet živi ravno od CO2. Kakšna veleneumnost! Tudi drugi viri so sporni, saj vetrne in vodne elektrarne kazijo naravo in kulturno krajino.
A tokrat govorimo o ceni elektrike za električne avtomobile. In koliko sploh porabi električni avtomobil? Za avtomobile na fosilna goriva vemo na pamet, da je to razpon od 5 do 25 litrov na 100 kilometrov – odvisno od moči motorja, s čimer je cena približno od 7 do 35 evrov na 100 prevoženih kilometrov. Poraba električnega avtomobila (v kWh) je nam voznikom praktično neznanka, z izjemo strokovnjakov. Seveda je tudi tu odvisna od vozila samega, od načina vožnje, od trenutnih porabnikov, vključenih na vozilu, in tudi od velikosti akumulatorja. Če varčuješ, voziš 80 kilometrov na uro, in nimaš vključenih porabnikov, kot so gretje vozila, glasba, brisalci itd. Vozila z zmogljivejšimi baterijami imajo več avtonomije in seveda potrebujejo več energije, da se popolnoma napolnijo. Električni avtomobili na trgu imajo v povprečju baterije z zmogljivostjo med 25 kWh in 100 kWh, s prevoženo razdaljo v kilometrih z enim polnjenjem med 110 in 500 kilometri po polni obremenitvi. Na splošno imajo manjši električni avtomobili porabo okrog 17 kWh na 100 kilometrov, medtem ko imajo zmogljive limuzine in športniki porabo 30 kWh na 100 prevoženih kilometrov.
Sedaj pa je popolna neznanka, koliko nas to stane. Vse je odvisno, kje polnimo avtomobilske baterije. Najbolj ugodno je doma na domači vtičnici od 10. ure zvečer do 6. ure zjutraj, ko je nizka tarifa. Ta elektrika (spet odvisno od ponudnika) stane okrog 0,17 evra na kilovatno uro. Tako stane pri manjšem električnem vozilu 2,89 evra na 100 km, kar je v primerjavi z batnim avtomobilčkom, ki porabi 7 evrov na 100 km, več kot pol ceneje. Velikega električnega avtomobila pa ponoči na domačo elektriko ne boste mogli napolniti in boste morali polniti na zmogljivejših polnilnicah, ki jih ponujajo tako elektro podjetja kot naftna podjetja in sami proizvajalci. Zdaleč najbolj ugoden je Tesla, ki nudi polnjenje na zmogljivi hitri polnilnici za samo 0,30 do 0,40 evra na kilovatno uro. Mnogo dražji so naftni trgovci, ki nudijo ceno na kWh v razponu od 0,30 do 0,90 evra – najnižjo na polnilnici z zmogljivostjo 22 kW in najvišjo na hitri polnilnici z zmogljivostjo 75 kW. Tukaj cene variirajo, ali ste registriran odjemalec ali ne, ter ali vam računajo dodatnih 15 centov za uporabo POS terminala za plačilo s kartico. Nekatere polnilnice ob začetku polnjenja zaračunajo kar 1 evro za začetek polnjenja in trgovskih prevar za kupca ne manjka. Doma porabniki že vedo, kam iti polniti vozilo, a ko ste v tujini, nekatere kreditne kartice tam ne sprejemajo in ostanete na cesti in si ne morete nič pomagati. Tako cena elektrike na močni, hitri in dragi polnilnici za manjši avtomobil, ki ima porabo 17 kWh na 100 prevoženih kilometrov, stane že 15 evrov, s čimer je vožnja z električnim avtomobilom 100% dražja kot z dizelskim. Za dražje limuzine in SUV-je dajem konkreten izračun za električni avtomobil, model Audi e-tron 55 quattro, ki ima porabo 30 kWh/100 km. Polnjenje na dragi polnilnici vas stane 27 evrov na 100 prevoženih kilometrov. Če bi isti avtomobil polnili doma po ceni 0,17 evra na kilovatno uro, bi bila cena na 100 prevoženih kilometrov takoj nižja, in sicer 5,1 evra. Če primerjamo električni e-tron s primerljivim dizelskim vozilom Audi Q7 3,0 TDI, ki ima porabo 6 litrov goriva na 100 kilometrov, bi bil strošek 8,6 evra.
Tako vidimo, da električni avtomobili po porabi sploh niso tako ugodni. Če še dodatno računamo, da so električni avtomobili veliko dražji od avtomobilov na fosilna goriva, ni treba veliko razmišljati, kaj je bolj ugodno. Ne smemo pozabiti stresa ob tem, ko se sprašujemo, kje in koliko časa bomo izgubili ob polnitvi našega kovinskega žrebca. In spet smo tam, ko stalno trdim, da je treba nujno iz zaprašenih arhivov potegniti izum Nikole Tesle za avtomobil na brezplačno in popolnoma čisto energijo iz okolja!