Na Hrvaškem je potekalo finalno dejanje letošnje sezone evropskega prvenstva v rallyu (ERC). Naslov evropskega prvaka je osvojil Poljak Mikołaj Marczyk (Škoda Fabia Rally2), ki je rally v širši okolici Zagreba končal na tretjem mestu. Rally je sicer dobil Jon Armstrong (Ford Fiesta Rally2) pred Madsem Østbergom (Citroën C3 Rally2).
Hrvaška je letos namesto WRC-ja gostila finale ERC-ja. Odlična zasedba dirkačev je napovedovala sijajen boj za naslov prvaka. Namreč v igri za lovoriko so bili kar trije dirkači. Vodstvo v skupnem seštevku je branil Mikołaj Marczyk, le nekaj točk manj pa sta imela Andrea Mabellini in Jon Armstrong. Prav Irec za volanom M-Sportove Ford Fieste je najbolj odločno začel. Vedel je, da mu le popoln napad in morebitne težave tekmecev lahko prinesejo naslov. Vodstvo je prevzel že na prvi hitrostni preizkušnji in ga zanesljivo obdržal do konca. Ostala kandidata za naslov nista bila prav na vrhu. Po prvem krogu hitrostnih preizkušanj je Mabellini držal četrto mesto, Marczyk pa sedmo. Sobotni popoldanski del je iz boja za prvaka izstrelil italijanskega dirkača, ki je zletel s proge in odstopil.
Na vrhu je prvi dan rallyja končal Armstrong s prednostjo 27,3 sekunde pred Robertom Virvesom. Tretje mesto je držal Mads Østberg s slabimi petdesetimi sekundami zaostanka. Marczyk je zasedal šesto mesto, z dobro minuto zaostanka.
Nedeljski del je dodobra popestril dež. Spolzke, blatne in popeskane ceste so terjale precejšen davek. Največ je pridobil Marcyk, ki je zaradi napak tekmecev prišel na tretje mesto. Treba je poudariti, da se je Poljak odlično znašel na mokrem in dobil dva nedeljska HP-ja. Vodstvo je ohranil in še povečal Armstrong, saj je drugouvrščeni Virves storil napako, zletel s proge, a lahko nadaljeval. Tako je na koncu do drugega mesta prišel 37-letni Mads Østberg. Tretje mesto pa je Mikołaju Marczyku zadoščalo za prvi naslov evropskega prvaka. Po osmih rallyjih je Poljaka in Irca ločilo vsega osem točk. Zanimivo pri vsem skupaj je še dejstvo, da Marczyk ni dobil niti enega rallyja, medtem ko je Armstrong zmagal dvakrat. Slab začetek sezone je 30-letnika stal naslova.
Na rallyju je nastopil tudi slovenski državni prvak Rok Turk (Hyundai i20N Rally2), ki je s sovoznico Blanko Kacin z relativno visokim zaostankom sedmih minut in osemnajstih sekund osvojil trinajsto mesto.
Sezona ERC 2025 se je tako s hrvaškim spektaklom končala. Zdi se, da je kakovost rahlo upadla, predvsem pa skrbi sam sistem tekmovanja, ki zagotovo ne privablja na vsak rally najboljših dirkačev. A to je seveda spet ena od stvari, ki jo mora urediti FIA.










