Mercedesov vizionarski električni koncept EQXX kaže, da bosta energijska učinkovitost in doseg redefinirala električno prihodnost, saj bodo vozila z obvladovanjem daljših razdalj brez zamudnega ustavljanja za polnjenje omogočila množičen prehod uporabnikov na e-mobilnost, ki pa je na dolgi rok tako ali tako neizbežen.
Še vsaka od Mercedesovih študij z oznako Vision je gledala daleč naprej, njihov glavni cilj pa je bil predvsem spodbujanje razmišljanja, kaj vse je mogoče. Samo spomnimo se na predlansko izvenzemeljsko študijo Vision AVTR, ki je rezultat holistične združitve napredne tehnologije, trajnostnih materialov in intuitivno povezane vozne izkušnje, ki se vrti okoli simbioze človeka in narave. Gre torej za drastično drugačna vozila, ki bi se na svetovnih cestah lahko znašla kvečjemu v oddaljeni bodočnosti. Meje potiska tudi nov koncept Vision EQXX, ki so ga v Stuttgartu oklicali za najbolj energetsko učinkovit avtomobil v zgodovini. In četudi v tovrstni formi ne bo prispel v prodajne salone, smo lahko gotovi, da bo večina uporabljene tehnologije nekoč implementirana v vozila serijske proizvodnje. In glede na to, da si je proizvajalec s simbolom trikrake zvezde zadal cilj, postati vodilni globalni inovator na področju novih mobilnostnih trendov na čelu z elektrifikacijo, bomo morda vozila s tovrstnimi rešitvami srečali že v tem desetletju.
Čeprav se ovire za odločitev za nakup električnega avtomobila z leti znatno zmanjšujejo oziroma celo izginjajo, glavna ostaja. In to je doseg. Voznike, ki na dnevni bazi ali večkrat mesečno premagujejo daljše razdalje, namreč moti (pre)kratek doseg električnih avtov, ki so trenutno v prodaji. S tem povezana je tudi težava glede števila polnilnic in časa polnjenja. A vse to želi rešiti Mercedes, ki raziskuje možnosti za izrazito povišano energijsko učinkovitost in doseg vozil. Že sedaj je njihov luksuzni potovalnik EQS z 245 kW moči na testiranjih na pravih cestah organizacije Edmunds zabeležil najdaljše potovanje z enim polnjenjem v razdalji 680 kilometrov, kar je 124 kilometrov več kot katerikoli do sedaj testirani avtomobil. Toda njihova najnovejša študija Vision EQXX te specifikacije dviga na nov nivo, kajti ponaša se z dosegom okroglih tisoč kilometrov in s porabo energije manj kot 10 kWh na 100 kilometrov, kar je dovolj, da zapre usta vsem nasprotnikom električnih vozil, ki se pritožujejo nad njihovo neprimernostjo za dolga potovanja in visoke hitrosti. Mercedes želi torej zrušiti stereotip, da je električni avto dober zgolj za mestno vožnjo. A da bi resnično dosegli domet, ki so si ga zadali v tem konceptnem avtomobilu, bo treba narediti skok in ne le korak naprej na številnih področjih; ključnega pomena je oklestiti težo baterije in hkrati povečati njeno energijsko gostoto kot tudi izpopolniti vozilo z vidika aerodinamičnosti in lahke gradnje ter uvesti inteligentne tehnološke rešitve programske opreme. Naloga je vse prej kot lahka, zato so najboljše glavce iz svojih centrov za raziskave in razvoj združili z inženirji iz Mercedesovih programov Formule 1 in Formule E, da bi izkoristili rešitve iz motošporta, kjer so pogonski sklopi elektrificirani. Cilj je sestaviti revolucionaren cestno-legalni raziskovalni prototip, ki dostavlja več z manj.
Na njegovi podlagi želi nato podjetje, katerega ustanovitelj je zaslužen za prvi avtomobil na planetu, kreirati prvi serijski električni avtomobil, ki bi zadovoljil potrebe vseh voznikov. In ne samo glede zmogljivosti, temveč tudi dizajna. Kljub temu da je Vision EQXX precej futuristično in tudi aerodinamično oblikovan (koeficient zračnega upora znaša le 0,17), ostaja v skladu z znamkino filozofijo modernega luksuza in senzualne purističnosti, zato ne bi bili šokirani, če bi nečemu podobnemu kravatarji dali zeleno luč za proizvodnjo. Osupljiva je tudi kabina, ki je v skladu z zeleno mentaliteto trajnostno naravnana. S pionirskim duhom Carla Benza v mislih so se odločili za striktno uporabo recikliranih in rastlinskih materialov, s čimer sledijo svoji glavni dolgoročni tarči – minimaliziranju svojega celotnega ogljičnega odtisa. Poleg tkanin iz kaktusa, veganskega usnja iz gob ter plastike, ki je iz životarjenja na odlagališčih dobila novo življenje, interier zaznamuje radikalno velik zaslon, raztezajoč se čez celotno širino vozila, ki s pametnim uporabniškim vmesnikom pomaga avtomobilu in vozniku delati skupaj kot ena celota; pri tem se sistem zanaša na tehnologijo, ki posnema delovanje človeških možganov.
Kar se mene tiče, dam pred Mercedesom kapo dol, saj je na dobri poti, da se transformira v povsem električno in programsko vodeno podjetje, ki postavlja standarde v sferi trajnostne mobilnosti.