- terenski paket Offroad
- zračno vzmetenje
- praktična vlečna kljuka
- ozvočenje Burmester
- info-zabavni sistem MBUX ni v najnovejši obliki dveh povezanih ekranov
Da je Mercedesov srednje velik športni terenec GLC eden izmed boljših v svojem razredu, smo vedeli že pred prenovo, po njej pa z največjo lahkoto lahko trdimo, da je GLC nesporno najboljši srednje velik SUV premium segmenta, ki ima seveda svojo ceno.
Model GLC je že pred časom zamenjal ne ravno najbolj posrečeno oblikovanega, škatlastega GLK-ja. Sedaj so aktualni generaciji klasično namenili temeljito prenovo, preden bo na ceste zapeljala popolnoma nova generacija. Prenova GLC-ju oblikovno ni prinesla nobene revolucije, tako so ga pomladili z novimi lučmi in s svežim LED svetlobnim podpisom, malenkostno so mu preoblikovali tudi masko in oba odbijača. Tale testni je bil dodatno opremljen še s terenskim paketom Offroad, ki sicer ne najbolj zanimivo črno karoserijo kar lepo popestri. Za slabega tisočaka doplačila terenski paket prinaša malenkost bolj robustni videz z dvema kromiranima lamelama v maski, zaščito podvozja, kromiran spodnji del prednjega odbijača, kakor tudi zadnjega, in nenazadnje malenkost višjo oddaljenost od tal ter dodaten terenski program vožnje. Da je bil na pogled še bolj atraktiven, sta za to poskrbeli doplačljivi vstopni stopnici, ki avtomobilu zelo lepo pristojita. Omembe vredna je tudi praktična vlečna kljuka, ki se s pritiskom na gumb elegantno samodejno prikaže izpod zadnjega odbijača, prav tako se samodejno pospravi.
Večji del prenove se skriva v sami tehniki in digitalizaciji kabine. S prenovo je tako GLC dobil nov 2,0-litrski turbodizelski motor z novo oznako 300d, ki se je v kombinaciji z 9-stopenjskim samodejnim menjalnikom in s serijskim štirikolesnim pogonom izkazal za fantastičnega. Gre za najzmogljivejši 2,0-litrski dizel v ponudbi, ki po novem razvija 180 kW oziroma 245 konjskih moči in kar 500 Nm navora.
Moči je tako več kot dovolj ob vsakem prevoženem metru, do stotice se z mesta požene v manj kot sedmih sekundah in doseže končno hitrost pri 232 km/h, zato je takšen GLC lahko presenetljivo hiter in tudi dinamičen, čeprav zaradi visokega težišča tovrstnih avtomobilov po navadi ne uporabljamo v istem stavku skupaj z dinamiko. No, pri novem GLC-ju pa je dinamika med SUV-ji dobila popolnoma nov pomen. Še vedno je seveda v ospredju popolno udobje, ki ga GLC predvsem na račun odličnega zračnega vzmetenja nudi v izobilju. Manjše in večje grbine avtomobil kljub velikim 20-palčnim platiščem premaguje neopazno in lahkotno, kot bi neprestano lebdel nad cesto. Zato je vožnja vseskozi prijetna in sproščujoča, nikoli naporna, četudi je treba odvoziti 500 kilometrov v kosu.
Lahko pa ob preklopu stikala v način Sport postane GLC izredno dinamičen. Podvozje namreč ravno prav otrdi, tako da je še vedno ravno prav udobno, a hkrati ne premehkužno, volan postane malenkost težji, menjalnik in motor pa občutno bolj odzivna. Razlika med voznima načinoma Comfort in Sport+ je ogromna, v takšni meri kot mora biti.
S prenovo so občutno izboljšali tudi zvočno izolacijo, ki med vožnjo tako popolnoma utiša brnenje dvolitrskega dizla, tako se zunanji svet med vožnjo praktično ustavi in center dogajanja tako postane prekrasen, udoben interier, ki objema potnike. Ob prenovi so sicer že poznano ergonomijo primerno digitalizirali in tako GLC-ju namenili info-zabavni sistem MBUX, ki sicer ni v podobi dveh povezanih ekranov, kot ju poznamo pri nekaterih drugih modelih, temveč je povečan osrednji zaslon še vedno samosvoj in zaradi dodatne širine dosti bolj skladen in lepše integriran v samo armaturko. Tudi merilniki so postali popolnoma digitalizirani, ki si jih lahko voznik ukroji in prilagodi popolnoma po svojih željah, vse od izbrane teme, do izbora in položaja informacij, ki jih želi imeti na vidiku. Odličen je tudi zaslon head-up, z vsemi pomembnejšimi informacijami, ki se projicirajo direktno na vetrobransko steklo v vidno polje voznika.
Mercedes je praktično edini, ki vozniku omogoča, da upravlja osrednji ekran na kar tri načine. Prvi, klasični, ostaja preko ekrana, občutljivega na dotik, drugi je preko sledilne ploščice na osrednji konzoli, tretji, najenostavnejši in najvarnejši, pa preko sledilne ploščice na volanu. Testnik je bil do zob oborožen praktično z vso mogočo opremo, tako sta imela prednja sedeža funkcijo masaže, gretja in hlajenja, njun natančen položaj si je bilo sila enostavno in pregledno nastaviti kar grafično s potegom prsta na ekranu. Med testom so nas razvajali tudi panoramsko strešno okno, vrhunsko ozvočenje Burmester in paket Energizing, ki glede na izbrano počutje prilagodi ambientalno osvetlitev, moč klimatske naprave in nenazadnje postreže s prijetnim svežim odišavljenim zrakom. Funkcije, kot so masaža, gretje in podobno, je mogoče aktivirati kar preko glasovnega ukaza »Hey Mercedes«.
Testnik ni zaostajal tudi na področju asistenčnih sistemov, med katerimi je najbolj izstopal tisti za avtonomno vožnjo, zmožen je bil tudi samodejno zamenjati pas, ko mu voznik to ukaže s smernikom in ko se sistem prepriča, da v mrtvem kotu ni nobenega vozila, manever tudi varno izpelje.
Kot smo povedali že v uvodu, je takšen GLC, še posebej v dotični motorni konfiguraciji in z opremo, ki jo je nudil, prepričljivo najboljši v svojem segmentu, kar pa seveda ima svojo ceno. Za takole opremljenega bo treba odšteti slabih 92 tisočakov, od česar je dobrih 37 tisočakov vzela zgolj dodatna oprema. Sicer je s takšnim motorjem v osnovi na voljo od dobrih 54 tisoč evrov naprej, konkurenca pa nenazadnje ni kaj dosti cenejša.
Foto: Jan Grobelšek