Električne sanje Mateja Rimca so se začele v skromni garaži, danes pa talentirani mož vodi podjetje s preko 2.200 zaposlenimi, ki njegove ukaze izvršujejo na štirih lokacijah v Evropi. Vse, kar je v petnajstih letih dosegel hrvaški mojster, obeležuje unikatna izvedba Nevere, najhitrejšega električnega avtomobila na svetu.
Pisalo se je leto 2009, ko je Mate Rimac ustanovil podjetje Rimac Automobili, navkljub negativnim komentarjev, da naj se ne trudi graditi avtomobilskega podjetja na Hrvaškem – saj je to nemogoče. A že dve leti kasneje je postavil celo vrsto rekordov v svojem popolnoma električnem BMW-ju, ki je temeljil na seriji 3 iz leta 1984 in katerega je sam totalno predelal. Živo zeleni E30 je požel veliko pozornosti, še več pa jo je Matejeva napoved o izgradnji prvega povsem električnega hyperavtomobila na svetu, z zelo ambicioznimi številkami zmogljivosti, za katere je svet kakopak rekel, da jih nikoli ne bo mogel doseči. Saj se je res slišalo kot znanstvena fantastika, da se bo malo podjetje iz Svete Nedelje prebilo v ekskluzivni klub elitnih avtomobilskih proizvajalcev. A mladi genij Mate se je z ekipo enakomislečih zaposlenih, le dvajset jih je štelo, lotil izjemnega izziva v državi, ki se ne more pohvaliti s kakršnokoli resno avtomobilsko industrijo. S prototipom Concept_One je leta 2011 dokazal, da je na pravi poti, o čemur smo se imeli čast prepričati na lastni koži ob obisku Rimčeve proizvodnje. Avtomobilove statistike so bile naravnost zastrašujoče: štirje električni motorji, napajani preko 92 kW-baterijskega modula, ki je sposoben neprenehoma proizvajati več kot en megavat, ki na zadnja 295/30 in prednja 245/35 kolesa ob dotiku pedala za plin podvržejo 1.600 Nm navora. In kaj je povedal naš urednik, po tem ko se je imel priložnost z Matejem zapeljati v futurističnem električnem športniku, ki se do 100 km/h požene v 2,8 sekunde? »Zdelo se je, kot da sem prebil zvočni zid. Skoraj nečloveško. Le kje so meje za človeka?« In to so besede človeka, ki je v življenju preizkusil vse mogoče superavtomobile, kot tudi čistokrvne dirkalnike.
*Na fotografiji je prikazan Rimac Concept_One
Navkljub vsemu kritiki Rimca še vedno niso jemali resno, kajti trdili so, da koncept nikdar ne bo šel v serijsko proizvodnjo. Resda je bila faza izpopolnjevanj in testiranj dolga kot ponedeljek, a v tem času so uspeli toliko izboljšati zasnovo hrvaške strele, da je zaživela kot nov prototip C_Two: kovinska konstrukcija je postala lastno proizvedeni karbonski monokok, okorni električni motorji z dvema prestavama so se prelevili v lahke enote s samo eno prestavo in z vrhunsko elektroniko, aerodinamična učinkovitost pa je bila izboljšana za 34 odstotkov. V pričakovanju prihoda prvega električnega hyperavta na planetu, ki je napovedoval še več kot predhodnik Concept_One, ki je znamko Rimac postavil na zemljevid, so v novi tovarni v kraju Veliko Trgovišće odprli proizvodno linijo za sestavljanje prototipov, potrebnih za finalno validacijo in preizkusne trke za svetovno homologacijo. In ko je leta 2021 C_Two pridobil serijsko ime Nevera, je Mate nevernikom dokončno zaprl usta. Že davno je obljubil, da bodo potiskali meje mogočega, in glej ga zlomka, da so res naredili revolucijo, saj je idejni oče na model apliciral vse znanje, ki ga je vestno nabiral, odkar je začel z raziskovanjem alternativnih pogonov v sposojeni garaži. Rezultat približno 1,6 milijona delovnih ur je elektrificirana beštija, ki osupne, ne samo z vrtoglavo ceno dveh milijončkov, temveč predvsem z ekstremnimi zmogljivostmi električnega pogona, ki ustvarjajo novo dimenzijo vozne izkušnje. Nevera po navedbah izumitelja hitrost 100 km/h prečka tri stotinke pod dvema sekundama, do 300 km/h pa se požene v 9,3 sekunde. Pospeševanje štirih motorjev s skupno močjo 1.914 konjskih moči in 2.360 Nm navora se ustavi šele pri številki 412 km/h. Uau!
Ekskluzivna Nevera je od debija postavila nič manj kot 27 zmogljivostnih rekordov, od katerih se morda najpomembnejša dosežka glasita: »najhitrejši serijski električni avtomobil« in »najhitreje pospeševalno serijsko vozilo«. Pa naj se sloviti Bugatti skrije! Ah, namesto tega se je odločil hrvaškega električnega profesorja Rimca, ki je tedaj štel le 33 let, postaviti za CEO-ja novega podjetja Bugatti Rimac Automobili. S tem je Mateju uspelo, kar ni niti sanjal. Da bi proslavil mejnik 15 let doseganja nemogočega, je formuliral omejeno izdajo Nevere, v kateri bo lahko uživalo zgolj devet mogotcev, katerim na bančnem računu stoji (vsaj) 2.350.000 evrov.
Prvi primerek se ponaša z dvobarvno karoserijo, pri kateri se sijočemu golemu karbonu pridružuje impozanten bakren odtenek, ki je prvič pri Neveri lakiran z mat zaključkom. Barvno shemo so izbrali ne samo zaradi povezave s časom praznovanja, temveč tudi kot poklon energiji, saj se baker kot najpogostejši material uporablja v električnih kablih. Vsaka izmed 15-letnih Never bo prilagojena estetskim preferencam lastnikov, a si bodo delile posamezne elemente, kot so dvobarvna platišča in značke z logotipom 15 Years Anniversary. Ne pozabimo še na prepoznaven Rimčev vzorec, ki posnema povezave tiskanega vezja in krasi eksterier avtomobila. Interier so medtem nadgradili s številnimi bakrenimi dodatki, ki v kombinaciji s črnim usnjem in karbonskimi vložki lepo dopolnjujejo zadano vizualno zgodbo. Oblikovalci pa so šli še korak dlje in paket zaokrožili s prtljago po meri, ki se perfektno sklada z izbrano specifikacijo kabine.
Toda z obeležitvijo prelomnih 15 let delovanja se sanje Mateja še niso zaključile. Trenutno je v procesu gradnje novega doma znamke, Rimac Campusa, ki se bo raztezal na kar dvesto tisoč kvadratnih metrih. Investicija, težka dvesto milijonov evrov, obsega ogljično nevtralno proizvodnjo butičnih električnih hyperavtomobilov kot tudi velikoserijsko proizvodnjo električnih sklopov za druge avtomobilske proizvajalce. Kljub izredni rasti in raznolikosti pa sijoča zvezda v širšem vesolju skupine Rimac ostaja Nevera, ki prikazuje vodilne inovacije divizij Rimac Technology, Rimac Energy in Bugatti Rimac.