Pred dnevi je svoja vrata zaprl losangeleški avtosalon, ki velja za enega največjih na zahodni polobli. Ker povpraševanje po okolju prijaznih alternativah vztrajno raste in se svet premika k elektrificirani prihodnosti, praktično ni bilo ne duha ne sluha o požrešnih ameriških mišičnjakih.
Pandemija koronavirusa je koledar avtomobilskih dogodkov pahnila v kaos, saj so se saloni in festivali začeli množično odpovedovati ali prestavljati. Med drugim so fani vroče pločevine lani ostali brez losangeleške razstave, ki se je sprva prestavila na mesec maj, kasneje pa na klasičen novembrski termin. In glede na to, da je Kalifornija zaradi strožjih omejitev glede avtomobilskih emisijskih standardov eden od največjih trgov za električna vozila, je povsem logično, da so številni proizvajalci v L.A. prišli oboroženi z najnovejšimi zelenimi modeli in koncepti.
Presenetljivo, na dogodku niso dominirali domači igralci, temveč je največ pozornosti požel koncern Hyundai Group z dvema ekološko ozaveščenima študijama, ki napovedujeta serijska športna terenca. Bratranca EV9 in Seven sedita na isti arhitekturi, vendar je slednji precej bolj oddaljen od realnosti in bo v prehodu v proizvodnjo gotovo izgubil nekaj futurističnega čara, ki ga ustvarjata inovativna svetilna tehnologija in kreativna vizija interierja.
Iz azijske celine je v Ameriko pripotoval tudi Subarujev prvi globalni električni avtomobil, križanec Solterra, ki so ga razvili skupaj s Toyoto, zato ne preseneča vizualna in tehnična podobnost z modelom bZX4. Dvojčka bosta na trg vstopila leta 2022, ko bosta kupce začela osvajati tudi športna terenca izpod rok vietnamskega podjetja VinFast, ki se je za pomoč pri oblikovanju obrnilo na slovito dizajnersko hišo Pininfarina. Ti so tistemu, ki bo nasprotoval Volkswagnu ID.4, namenili kupejevsko formo, drugemu, ki bo želel odgrizniti prodajo Tesli, Model X, pa škatlasto.
Ameriško čast so v prvi vrsti branili pri Fiskerju, ki so avtosalon izkoristili za debi serijske inačice svojega brezemisijskega SUV-ja Ocean, ki ga bodo sestavljali v avstrijskem Gradcu in ga Evropejcem ponudili v prihodnjem letu. Konkurenca v tem razredu je težka, a Fisker bo želel prepričati z ugodno začetno ceno, relativno visokim dosegom in eko interpretacijo luksuza z veganskim interierjem, ki se poslužuje recikliranih in predelanih materialov.
Zastavo s 50 belimi zvezdami so vihteli tudi na štantu kalifornijske firme Mullen, ki je prezentirala križanca Five, ki ni navdušil s svojim malce generičnim stilom, temveč s tehnologijo prepoznave obrazov, ki naj bi zamenjala tradicionalni avtomobilski ključ in hkrati prilagajala nastavitve vozila preferencam trenutnega uporabnika. Da so pametne rešitve ključna razlikovalna prednost pred bolj uveljavljenimi tekmeci, verjame tudi ameriško zagonsko podjetje Edison Future, ki je v vedno sončno metropolo pripeljalo unikatno oblikovan poltovornjak EF1-T z implementiranim solarnim pokrivalom za keson.
V morju električarjev je izstopal tradicionalno gnani par Porschejev – 718 Cayman GT4 RS in njegov dirkaški ekvivalent brez dovolilnice za vožnjo po cestah – ki bo na račun lahke konstrukcije, agilnega vzmetenja, dovršene aerodinamike in seveda zmogljivega šestvaljnika, v prahu pustil malodane vsakega zasledovalca.