Ključni igralci iz sveta tehnologije so se januarja kot tradicionalno zbrali v zabaviščnem centru ZDA, Las Vegasu, da bi predstavili mnogotere zanimive novosti in prihajajoče trende, ki bodo svet premaknili naprej. Letošnji sejem CES je obiskovalcem z vseh koncev planeta postregel z unikatno mešanico lansiranj izdelkov, dognanj vizionarjev ter klepeta z vodjami globalnih znamk.
Glavne teme so vključevale potencial umetne inteligence, prihodnost mobilnosti, zavezanost trajnostnim rešitvam in izboljšanje pravičnosti v zdravju, s čimer so bile presežene meje tehnološke industrije. Vizije pomembnih glavc so ob tem ponazorile, da tehnologija deluje kot katalizator, ki pospešuje razvoj rešitev za pereče globalne izzive in stremi k svetlejši prihodnosti.
S šeststotimi razstavljavci s področja mobilnosti je CES utrdil svoj položaj kot eden največjih globalnih avtomobilskih dogodkov. Start upi kot tudi velikani industrije so z globalnimi razkritji osvetlili prihodnost avtonomnih vozil, električnih vozil, mikromobilnosti in letečih avtomobilov.
Svoj pogled na transformacijo izkušnje v avtomobilu je predstavil Mercedes-Benz. Osrednji del digitalne rešitve je novi virtualni asistent, ki uporablja napredno 3D grafiko in umetno inteligenco, s pomočjo katere bodo interakcije z voznikom postale bolj naravne, intuitivne in personalizirane. To so dopolnili z dvema partnerstvoma, ki poudarjata drugačen vidik doživljanja avdia v avtomobilu. Z ameriškim producentom will.i.amom so razvili sistem MBUX Sound Drive, ki na račun inovativne programske opreme omogoča, da se glasba odziva na način vožnje in tako vozilo spremeni v virtualno glasbilo. Vpeljava tehnologije prostorskega zvoka Dolby Atmos pa potnike ob poslušanju avdio knjig ovije v večdimenzionalni zvok izjemne jasnosti in jih s tem postavlja v središče zgodbe.
Na digitalna doživetja med potovanji se je skoncentriral tudi Mercedesov glavni konkurent BMW, ki je demonstriral, da bodo očala za obogateno resničnost dopolnila zaslone, vgrajene v vozilo. Obiskovalci so lahko na lastni koži občutili, kako bodo v okolje resničnega sveta plasirana navigacijska navodila, opozorila o nevarnosti, zabavne vsebine, informacije o polnilnih postajah in podporne vizualizacije v situacijah parkiranja.
Radikalnega vpliva umetne inteligence se zaveda Volkswagen, ki je postal prvi globalni proizvajalec, ki je v svojega glasovnega pomočnika integriral chatbot ChatGPT. To ponuja nove zmožnosti, ki daleč presegajo dosedanje glasovno upravljanje infotainmenta, navigacije in klimatske naprave. Preko prejemanja raznolikih informacij med vožnjo bodo potniki denimo obogatili svoje pogovore in razširili svoje znanje.
Za svetovno novost je prav tako poskrbel Continental, ki je odgovoril na izzive carsharinga. Kot rešitev za odklepanje in zagon vozila brez ključa je predstavil dvostopenjski sistem avtentikacije obraza, ki prepozna registriranega uporabnika. Hkrati si je prislužil CES-ovo nagrado za inovativnost za osrednji zaslon iz transparentnega kristala Swarovski s superiorno svetlostjo in kontrastom.
Veliko zanimanja je požel Lamborghini, ki želi lastnikom svojih superavtomobilov pričarati ultimativni dan na dirkališču s konceptom telemetrije, ki v realnem času zaznava biometrične podatke voznika in ponuja pomoč preko digitalnega kopilota.
Toda izmed avtomobilskih znamk je morda najbolj navdušil Hyundai s študijo futurističnega petsedežnega letečega vozila S-A2, ki bo v prihodnosti našel svoje mesto v gosto naseljenih urbanih območjih in tamkajšnjim prebivalcem nudil varna, učinkovita in cenovno dostopna vsakodnevna letalska potovanja.