Zapriseženi AMG-jevci že dolgo težko pričakujejo novo generacijo dvovratnega športnika GT in po osmih letih so v Affalterbachu njihove goreče želje uslišali. Pri tem so vestno upoštevali prošnje, glede večje vsakdanje uporabnosti, kar pa ne pomeni, da niso hkrati nadgradili dinamičnih voznih karakteristik, na račun katerih si je avtomobil nabral tako širok krog oboževalcev.
Pred več kot petimi desetletji je kot rezultat silne strasti do motošporta nastalo podjetje AMG. A kot Aufrecht, M kot Melcher in G kot Großaspach: imena za temi tremi črkami so bila izhodišče za hiter razvoj od poslovnega podviga z dvema zaposlenima do globalne blagovne znamke. Njeni zametki segajo v šestdeseta leta prejšnjega stoletja, ko sta inženirja Hans Werner Aufrecht in Erhard Melcher delala na dirkalnem motorju 300 SE v razvojnem oddelku Daimler-Benza, vse dokler podjetje ni opustilo dejavnosti v motošportu. A s tem srce Aufrechta in Melcherja ni prenehalo biti za dirkalne avtomobile, zato sta svoj celoten prosti čas namenila nadaljnjemu piljenju zmogljivosti motorja, in to kar v Aufrechtovi domači hiši v kraju Großaspach, v bližini avtomobilskega središča Stuttgart. Trdo delo se je že kmalu obrestovalo, saj je z motorjem 300 SE, ki sta ga razvila, Manfred Schiek, njun kolega pri Daimlerju, v letu 1965 tekmoval v nemškem prvenstvu turnih avtomobilov in zmagal kar desetkrat. Schiekov triumf je bil temelj slovesa Aufrechta in Melcherja kot strokovnjakov za optimizacijo zmogljivosti vozil s simbolom trikrake zvezde, kar velja še danes, ko je AMG v celotni lasti koncerna Mercedes-Benz Group.
Zadnja poglavja zgodbe AMG imajo v novem tisočletju pet mejnikov – pet neodvisnih serij: kultnemu modelu SLS, ki je s svojo oznako “Super Light Sport” utelešal zmogljivostne cilje družbe, je leta 2014 sledila prva generacija dvoseda GT, ki je kasneje zaživel še kot štirivratni kupe, ponudbo pa je dopolnil kabriolet SL, ki je migriral iz portfelja Mercedes-Benza. In potem je svet osupnil AMG One, dirkalnik Formule 1 za navadne ceste, ki je svojo superiornost dokazal s postavitvijo rekorda za serijska vozila na Nürburgringu. In peta neodvisna serija? Gre za drugo generacijo AMG GT-ja, ki ga lahko okličemo za paradnega konja družine, kajti One bo s striktno omejeno proizvodnjo na voljo le izbrani skupini zbirateljev.
Da ne bi hodil v zelnik modela SL, bo po novem Mercedes-AMG GT mogoče naročiti ekskluzivno v kupejevski preobleki, užitke v vožnji s spuščeno streho pa bo tako prepustil svojemu bratu kabrioletu. Oblikovno gledano je to največja sprememba, kajti nova generacija prinaša bolj evolucijo kot revolucijo stila. Držali so se preverjene forme, toda kljub znanemu videzu in proporcijam, je avtomobil baziran na novi arhitekturi, narejeni iz aluminija, jekla in magnezija, ki prinaša važnejšo novost v interierju. Poleg prostornejšega prtljažnika, so namreč v AMG-ju kupcem prvič ponudili možnost postavitve sedežev 2+2, ki omogoča več praktičnosti in udobja.
Nasploh je kabina mesto, kamor so oblikovalci usmerili največ svoje energije. Odločili so se za fuzijo športnih genov in digitalnega sveta, pri čemer so s kakovostnimi materiali in pozornostjo do podrobnosti poudarili luksuzni vidik interierja. Model SL je velikodušno posodil dizajn kokpita z vertikalno postavljenim osrednjim zaslonom in s povsem digitalnimi števci. Vrhunec prostora predstavljajo dovršeni sedeži za visoko raven udobja, a za tiste, ki manj stavijo na vsakodnevno uporabnost, so opcijsko na voljo bolj dirkaško orientirana sedala z veliko bočne opore.
Inženirji so medtem delali na optimiziranju aerodinamičnosti vozila, da bi zadostili zahtevam glede stabilnosti, zračnega upora in hlajenja, pri čemer pomembno vlogo igra zadnji spojler, ki spreminja svoj položaj za prilagoditev vozni situaciji. A ekipa je svojo stopnjo tehnološke usposobljenosti razkazala predvsem na področju razvoja variabilnega pogona AMG Performance 4MATIC+, ki moč premierno pošilja na vsa štiri kolesa in s tem omogoča več oprijema in stabilnosti pri vožnji na limitu. V kombinaciji s športnim vzmetenjem, z zaporo diferenciala, z zavornim sistemom iz lahkih kompozitov in z osemvaljnim motorjem, je rezultat zapomnljiva vozna izkušnja, ki riše nasmeh na obraz tudi poznavalcem. Ti lahko svoje kroge na dirkalni pisti izboljšujejo s pomočjo funkcije AMG Track Page, ki ne beleži samo hitrosti in pospeševanja, ampak več kot 80 različnih podatkov, s katerimi lahko voznik lažje identificira optimalne točke zaviranja in spelje idealno linijo.
Pa namenimo še nekaj besed pogonski enoti, ki jo v tovarni sestavljajo povsem ročno. Pri tem se držijo načela “One Man, One Engine”, ki narekuje, da vsak motor V8 izdela ena oseba, dokončani izdelki pa so opremljeni z oznako, ki nosi podpis njegovega ustvarjalca. To pomeni, da je vsak izdelan motor edinstvena visokotehnološka mojstrovina, ki obljublja najboljše. Pri novem AMG GT Coupéju bo najboljše 585 konjskih moči, kolikor jih dostavlja močnejša izmed dveh modelnih izvedenk, ki iz mirovanja do 100 km/h pospeši v 3,2 sekunde. Vse lepo in prav, toda to pomeni, da bodo morali pravi fanatiki še malo počakati na bolj vroče iteracije, s katerim nam bodo Nemci zagotovo servirali v kratkem. Ko bi le zopet kreirali avtomobilistično ekskluzivo Black Series, ki je pri prvi generaciji AMG GT izražala brezkompromisno športnost in si z vpeljavo tehnologije iz motošporta prislužila naziv prvaka “zelenega pekla”.