Leto 2024 prinaša že 75. izvedbo najelitnejše dirkaške serije, kraljice motošporta, Formule 1. Dirkači se bodo pomerili na 24 dirkah, sezona pa bo dolga več kot devet mesecev. Naslov iz lanske sezone bosta branila Max Verstappen in moštvo Red Bulla.
Prav okoli avstrijskega moštva se bo tudi letos dvigovalo največ prahu. Lansko leto je dvojica Verstappen/Red Bull pravzaprav ponižala konkurenco. Seveda si le navijači Maxa Verstappna želijo ponovitev take sezone, a na dolgi rok taka prevlada ne pomeni nič dobrega za sam šport. Vsekakor je Max Verstappen izreden dirkač, a če v sezoni drugo mesto osvoji njegov moštveni kolega, je jasno, da je Red Bullov dirkalnik najmanj razred pred vsemi ostalimi dirkalniki. Glede na to, da pravila za prihajajočo sezono ne prinašajo omembe vrednih tehničnih sprememb glede dirkalnikov, je utopično pričakovati, da bo katero moštvo odvzelo primat avstrijski ekipi.
Ob začetku nove dobe dirkalnikov, ki se je začela pred dvema letoma, je bil moštvu rdečih bikov najbližje Ferrari. A Italijani so zavozili obe sezoni, nič kaj preveč zaenkrat ni pomagala niti menjava vodje ekipe. Vloga vodje ekipe v turbulentnih obdobjih je zelo pomembna in pride precej bolj do izraza.
Kmalu bomo videli, kako so se letos pozimi odrezali pri Mercedesu. Toto Wolf je med lansko sezono večkrat kritiziral delo ekipe in tudi priznal, da je bil koncept dirkalnika povsem zgrešen. Iz vsega tega lahko sklepamo, da bo Mercedesov dirkalnik za letošnjo sezono drugačen. Največja pomanjkljivost je vsekakor aerodinamika, ki jo absolutno najbolj obvlada Red Bullov genij, Adrian Newey. Mercedes je celo lansko sezono lovil Ferrari in na koncu tudi osvojil drugo mesto med konstruktorji. Če bodo Wolfove besede zalegle, bodo morda letos malenkost bližje Red Bullu.
Najprijetnejše presenečenje drugega dela lanske sezone je bilo moštvo McLaren. Zelo dobra vozniška dvojica Norris/Piastri bi lahko bila konkurenca Mercedesu, če bo novi dirkalnik hiter od vsega začetka.
Podobno bi lahko veljalo tudi za Aston Martin. Gonilna sila je seveda neverjetni Fernando Alonso, ki bo letos dopolnil že 43 let, a se brez problema kosa s pol mlajšimi tekmeci.
Ostala moštva bodo verjetno pobirala drobtinice. Kakšne stopničke bi lahko ujelo moštvo Alpine, ki bi s takim proračunom moralo prikazati boljše dosežke. Nenazadnje je zgodovina Renaulta v Formuli 1 izjemno bogata. Morda jim manjka tudi kakšen odjemalec motorjev, saj Renault opremlja le svoje tovarniško moštvo. Mercedes recimo poleg tovarniške ekipe dobavlja motorje še McLarnu, Aston Martinu in Williamsu. Ferrarijev pogonski sklop poleg istoimenske ekipe iz Maranella uporabljajo pri ekipi Haas in Sauber, kot se spet imenuje to legendarno moštvo, ki bo leta 2026 postala tovarniška ekipa Audija. Japonski proizvajalec Honda pa seveda dobavlja motorje obema ekipama rdečih bikov.
Kaj je novega na kadrovskem področju?
Prav presenetljivo je, da so vsi dirkači obdržali svoje sedeže, kar se je zgodilo prvič v zgodovini. Za nemalo začudenja je poskrbel odhod karizmatičnega vodje ekipe Haas, Güntherja Steinerja. Zamenjal ga je Ayao Komatsu, dosedanji direktor inženirskega oddelka ameriške ekipe.
Kot se zdi v tem trenutku, je prav Amerika zlato jajce Formule 1. Tudi letos bodo onkraj luže tri dirke. Naftni denarci Formulo 1 seveda vabijo vse bolj v države Bližnjega vzhoda. Tako se bo sezona začela v Bahrajnu in nadaljevala v Savdski Arabiji, zaključila pa v Katarju in Abu Dabiju. Vmes pa bo dolga sezona obiskala še dvajset že znanih dirkališč. Letos novih dirk v koledarju ni. Zanimivo bo videti, če so se na Kitajskem razmere stabilizirale in bomo v aprilu tam le videli prvo dirko po letu 2019.
Testiranja bodo tudi letos potekala v Bahrajnu teden dni pred začetkom sezone.