Električni osebni avtomobili so praktično postali že vsakodnevna stalnica, elektrifikacija pa je že nekaj časa prisotna tudi med večjimi in lažjimi gospodarskimi vozili. Svojega električnega dostavnika je med zadnjimi pristavil še Opel z modelom Vivaro-e.
Vivaro-e je tako rekoč klon Peugeota e-Expert, Citroëna e-Distpatch in Toyote Proace electric, saj vsi prihajajo iz istega tovarniškega traka in so praktično identični avtomobili, le da vsak nosi logotip svoje znamke. Električni pogon v Vivaru-e je tako enak kot pri neposrednih sorodnikih, gre za elektromotor z močjo 100 kW in 260 Nm navora, kakršnega najdemo tudi v električni Corsi in Peugeotu e-208.
Na voljo sta dve dolžini medosja, pri čemer je pri krajšem medosju mogoče naročiti različico s podaljšanim zadkom, ki nudi še dodatni kubični meter prostora za tovor, različica z daljšim medosjem pa lahko sprejme do 6,6 kubičnih metrov tovora. Mi smo preizkusili najmanjšo, najbolj okretno in tako najbolj primerno različico Furgona za električni pogon. In ker so baterije postavljene v dno vozila, izboljšajo njegovo težišče in samo lego na cesti, tako da je vožnja prav prijetna, čeprav daleč od tiste v osebnih električnih avtomobilih.
Na voljo sta dve bateriji, z močjo 50 oziroma 74 kWh, ki se lahko na hitri polnilnici z močjo polnjenja 100 kW napolnita do 80 odstotkov v 30 oziroma v 45 minutah. Vgrajen polnilnik ima moč 7,4 kW, ob doplačilu 11 kW, pri katerem se bo večja baterija na domači vtičnici polnila sedem ur do polne napolnjenosti. Pri Oplu obljubljajo po voznem ciklu WLTP do 330 kilometrov električnega dosega, kar bo v realnosti vse prej kot mogoče. Realen domet znaša do nekje 250 kilometrov, pa še ta je seveda bolj ali manj pogojen z urbano mestno vožnjo. Namreč pri višjih hitrostih na avtocestah, že tam okoli 100 km/h, je poraba krepko čez 30 kWh, tako da se domet na avtocesti hitro prepolovi, s čimer je tovrstni električni dostavnik dejansko primeren za dostavo po zgolj urbanem okolju, pa še to ob predpostavki, da se dnevno ne bo z njim prevozilo več kot 250 kilometrov.
V Furgon se dostopa skozi dvokrilna zadnja vrata oziroma drsna vrata na desni strani vozila, v njem pa je prostora za dobrih pet kubičnih metrov tovora. Tovorni prostor je s potniško kabino ločen s pregradno steno, s čimer je vidljivost nazaj onemogočena, zato je treba promet toliko bolj pozorno spremljati preko stranskih ogledal.
Sicer pa vozniku olajšajo delo tudi parkirna kamera, parkirni senzorji, sistem za mrtve kote, zaslon head up, navigacija in verjetno še kaj, nedvomno več kot voznik dostavnega vozila potrebuje. Imajo pa ekstra dodatki svojo ceno, skoraj 7 tisočakov se je nabralo na testnem Vivaru-e in mu tako ceno dvignilo iz osnovnih 43.640 evrov na visokih 50 evrskih tisočakov.
Foto: Jan Grobelšek
SPLOŠNO
Polno ime vozila | Opel Vivaro-e Furgon Enjoy |
Cena testnega modela | 43.355 € |
Največja hitrost | 130 km/h |
Prostornina prtljažnika | 5300 l |