Na področju baterij za električne avtomobile se pripravlja revolucija. Japonski proizvajalec avtomobilov Toyota je lani izjavil, da namerava v letih 2027–2028 predstaviti avtomobil, ki bi lahko prevozil 1.000 kilometrov in se napolnil v samo 10 minutah, z uporabo vrste baterije, ki zamenja tekoče komponente za trdne.
Kitajski proizvajalci so napovedali nizkocenovne avtomobile za leto 2024 z baterijami, ki ne temeljijo na litiju, ki poganja današnja najboljša električna vozila, ampak na poceni natriju – enem najpogostejših elementov v zemeljski skorji. Ameriški laboratorij je presenetil svet s sanjsko celico, ki delno deluje na zrak in bi lahko dala dovolj energije za pogon letal.
Te in druge objave temeljijo na alternativnih zasnovah običajnim litij-ionskim baterijam, ki že desetletja prevladujejo pri električnih vozilih. Čeprav je litij-ion težko premagati, raziskovalci menijo, da bo vrsta možnosti kmalu zapolnila različne tržne niše: nekatere zelo poceni, druge pa zagotavljajo veliko večjo moč. “Videli bomo diverzifikacijo trga,” pravi Gerbrand Ceder, znanstvenik za materiale na kalifornijski univerzi Berkeley.
Prizadevanje za boljše avtomobilske baterije je močno, predvsem zato, ker trg strmo narašča. Več kot ducat držav je izjavilo, da morajo biti vsi novi avtomobili električni do leta 2035 ali prej. Mednarodna agencija za energijo napoveduje, da se bo svetovna zaloga električnih vozil na cestah povečala s 16,5 milijona na skoraj 350 milijonov do leta 2030 in da bo povpraševanje po energiji iz baterij električnih vozil doseglo 14 teravatnih ur (TWh) do leta 2050, kar je 90-krat več kot leta 2020. Pustimo se presenetiti! Od kje bodo dobili toliko energije, prepuščamo našim voditeljem!