Na kalifornijsko obalo so se tudi letos zgrnili avtomobilisti z vseh vetrov v želji obiska svetovno poznanega festivala Monterey Car Week, ki ponuja atraktivne aktivnosti tako za navdušence nad historičnimi jeklenimi konjički kot tudi radovedneže, ki želijo prvi izvedeti, kaj novega se kuha v avtomobilski industriji.
Teden avtomobilskih hlapov v mestecu Monterey ob Tihem oceanu je odprl dogodek “The Quail, A Motorsports Gathering”, kjer so najbolj opevani proizvajalci na svetu predstavili svoje nove stvaritve. Zvezda šova je bil Countach, ki je vstal od mrtvih; seveda v modernizirani formi, ki je v skladu s smernicami za leto 2021. Stephan Winkelmann je pettisoč glavi množici prav tako predstavil finalnega Aventadorja in ekskluzivnega dirkača Essenza SCV12, od katerih oba zasedata posebno mesto v zgodbi divjih bikov iz Sant’Agate Bolognese.
Čez lužo je do zob oborožena prišla tudi delegacija Bugattija, ki je na ogled postavila celo družino poželjivih hyper avtomobilov, od katerih sta najbolj sijala ultimativni grand tourer Chiron Super Sport in radikalna mašina Bolide, za katero smo izvedeli, da se bo iz raziskovalne študije prelevila v serijsko vozilo, v katerem bo ob vplačilu štirih milijonov lahko uživalo 40 srečnih posameznikov. Srečni so bili tudi gostje dogodka med občudovanjem štanta Lotusa, saj Britanci niso pokazali le ene, ampak kar tri vročekrvne kreacije: vrnila se je spektakularna Evija, debi je doživela Emira, piko na i pa je postavil po meri narejeni Radford Type 62-2, ki ga je zainteresiranemu občinstvu demonstriral nihče drug kot solastnik podjetja Radford in bivši šampion Formule 1 Jenson Button.
Američane je prepričal tudi Bentley z ekshibicijo šestih dovršenih produktov, od katerih je kljub svetovni premieri hibridnega dua – Flying Spura in Bentayge – največ zanimanja požel roadster Bacalar, ki je najbolj edinstveni predstavnik moderne ere proizvajalca. Z Otoka so v Kalifornijo prišlepali tudi McLarnovo elektrificirano Arturo in njeno sestro Elvo, ki je najlažji cesto-legalni predstavnik znamke iz Wokinga. Ampak ti nista poskrbeli za mnogokatere medijske objave, temveč vrhunsko ohranjeni model F1 iz leta 1995, ki se je na tamkajšnji licitaciji prodal za osupljivih dvajset milijonov dolarjev, s čimer je postal daleč najdražji avtomobil, prodan na dražbi v letošnjem letu. Kupca za zadnjo izmed 24 načrtovanih enot superavtomobila Venom F5 je na dogodku našel tudi Hennessey, ki je s ponosom naznanil, da je 1.817-konjska beštija povsem razprodana. Svoje čudovite obline je prav tako razkazoval njen glavni konkurent pri podvigu osvojitve naslova “najhitrejši serijski avtomobil na svetu”, krvoločni SSC Tuatara, ki se je lansko leto v Nevadi pognal vse do hitrosti 533 km/h. Med butično eksotiko sta izstopali še dve italijanski mojstrovini: Pagani je deseti rojstni dan legendarne Huayre praznoval z unikatno izvedenko Pacchetto Tempesta, ki poleg novih aerodinamičnih rešitev prinaša dvig moči na zajetnih 827 KM, medtem ko je Pininfarina šov izkoristila za dinamični debi svojega 100% električnega in 100% futuristično dizajniranega hyper GT-ja Battista.
Festival, poln doživetij, se je v nedeljo zaključil v stilu s tekmovanjem v eleganci Pebble Beach, ki je ponovno združilo zgodovinske in sodobne bisere. Veliki finale je postregel z izbranim asortimanom 230 zbirateljskih vozil, razvrščenih v 27 razredov, ki so zgolj s pojavom na perfektno urejeni trati golf igrišča pridobila na vrednosti. Obiskovalci so imeli veliko za videti, posebej zanimivi sta bili kolekciji Porsche 917 in Lamborghini Countach. Prva je častila bolid 917 KH s številko 22, ki je leta 1971 v Le Mansu pisal zgodovino, druga pa petdesetletnico avtomobila, ki je emblem Lamborghinijeve preteklosti in prihodnosti. Izmed takšnih in drugačnih klasik so sodniki na 70. izvedbi srečanja kot najbolj elegantnega izbrali Mercedes-Benza 540K Autobahn Kurie iz leta 1938, ki ni prepričal zgolj z dramatično pojavo, temveč tudi z ekskluzivnim statusom – je namreč edini preostali primerek na svetu.