Proizvajalec iz Sant’ Agate Bolognese na ceste pošilja hibridnega naslednika ikoničnega Huracána. Vsak novi Lamborghini mora preseči svoje predhodnike v smislu zmogljivosti, a Temerario je z 920 vranci v povsem svoji ligi.
Maja 2021 je direktor družbe Stephan Winkelmann napovedal program »Direzione Cor Tauri«, ambiciozen načrt, ki vodi Lamborghini k elektrifikaciji in dekarbonizaciji prodajne palete v letih 2023-2024, z uvedbo popolnoma električnega modela ob koncu desetletja. Po 60 letih obstoja legendarne italijanske manufakture so namreč kravatarji odločili, da je čas za slovo od čistokrvnih atmosferskih dvanajstvaljnikov in prvi korak v to smer je predstavljal priključni hibrid Revuelto, ki nudi neprekosljivo zmogljivost v hibridni sferi – nič manj kot tisoč rezgetajočih konjev mu omogoča, da nosi prestižen naziv najmočnejšega Lamba od ustanovitve podjetja leta 1963. Nato so pred nekaj meseci zopet orali ledino s skovanko e-SSUV, ki označuje prvi priključni hibrid na hoduljah, ki požene kri po žilah. Urus SE je bil resda zasnovan za nadvlado, ampak navkljub izhodni moči brutalnih 800 konjev in 950 Nm navora ni postal član Lamborghinijeve linije HPEV (High Performance Electrified Vehicle). Ta čast je sedaj po Revueltu pripadla potomcu Huracána, katerega je v iskanju ekstremne predstave na cesti kot tudi na stezi zadela strela.
Temerario je z veliko pompa doživel svoj debi na tekmovanju starodobnikov Pebble Beach Concours d’Elegance, ki velja za dogodek, ki ga ne sme zamuditi vsak avtomobilski navdušenec. Množice, ki so prišle z vseh koncev sveta, da bi navijale za svoje favorite, so imele letos priložnost ugledati tudi nekatere najbolj težko pričakovane avtomobilske premiere, med katerimi je kakopak največ pozornosti požel Lamborghini. Vse je namreč zanimalo, kako bo izgledal “okolju prijazni” Huracán in če bo kljub izostanku tradicionalne motorizacije ostal zvest visokozmogljivemu etosu znamke. In Italijani niso razočarali! Nov superavtomobil z značko divjega bika je namreč lep kot angel in divji kot hudič.
Opremili so ga z osemvaljnikom z dvojnim turbinskim polnilnikom, v kombinaciji s hibridnim sistemom, ki vključuje tri elektromotorje in osemstopenjski menjalnik z dvojno sklopko. Ta je bil predstavljen že pri sorodniku Revueltu, a tokrat optimiziran za brzdanje 920 konjev. Povsem nov agregat je v celoti narejen na sedežu podjetja s ciljem zagotavljanja zmogljivosti, ki presega tisto iz serije Huracán. Ponaša se z delovno prostornino 4,0 litra in z izjemno močjo 200 KM/liter, kot edini motor v serijskem avtomobilu pa se zavrti do 10.000 vrtljajev na minuto, kar je številka, ki je običajno rezervirana za dirkalne motorje. Posebnost je tudi navor 730 Nm, ki obljublja vznemirljivo pospeševanje, podobno dirkalnikom. In glede na te specifikacije se naskok do stotice v 2,7 sekunde in najvišja hitrost preko 340 km/h slišita kar pravilno.
Temerario ni izreden in inovativen le s tehničnega vidika, saj predstavlja novo merilo v segmentu superšportnih avtomobilov, temveč očara tudi s svojo fantastično podobo, ki je pravo razodetje. Tipičen oblikovalski jezik Lamborghinija se je razvil v novo formo, ki je podrejena aerodinamičnim smotrom. Spektakularno vizijo kreirajo ostre linije, atletske površine, kratki in kompaktni previsi ter unikaten svetlobni podpis s šesterokotnim motivom, ki je eden najbolj prepoznavnih simbolov znamke že od 60. let prejšnjega stoletja.
Morda pa je še pomembneje, da je Lamborghini s Temerariom spisal ključno poglavje v svoji dolgoročni strategiji in postal prva luksuzna znamka na planetu Zemlja, ki svojim strankam ponuja popolnoma hibridizirano prodajno paleto.