Rojena na dirkališču, a doma na cesti: Emeyo so pri Lotusu oklicali kot superavtomobil za vsak dan. Na domačem kitajskem trgu lastnika podjetja je tretji električni predstavnik znamke na voljo vse od začetka leta, sedaj pa so se odgovorni odločili, da konkurenta Porschejevemu Taycanu ponudijo tudi na Zahodu in glede na primerjavo v ceni, moči in dosegu izgleda, da nas čaka srdit boj med luksuznima električnima limuzinama.
Pionirski duh in predanost angleškega avtomobilskega konstruktorja Colina Chapmana se je z Lotusom začela pred 76 leti. Gre za znamko z nepopisno dediščino motošporta in brezkompromisnih vozil za prave ljubitelje. Lotus, ki je kar sedemkrat osvojil konstruktorski naslov v Formuli 1 in ki je odgovoren za avtomobilske ikone, kot so Elan, Esprite in Elise, ima precej turbulentno zgodovino finančne nestabilnosti, saj je lastništvo kar nekajkrat zamenjalo roke. Odkar ga je leta 2017 pod svoje okrilje vzel kitajski konglomerat Geely, ki je med drugim lastnik Volva in Polestarja, je Lotus pridobil novo poslanstvo in se zavezal, da bo do leta 2028 proizvajal zgolj luksuzna električna vozila. To je bila konkretna sprememba vizije za znamko, ki je širom sveta znana po svojih lahkih, agilnih in dinamičnih modelih z motorjem na notranje zgorevanje. Zadnji klasični Lotus je luč sveta ugledal pred tremi leti, ko so ga krstili za Emiro, nato pa je fokus 100% prešel na elektrifikacijo z ekskluzivnim superavtom Evijo in z na Kitajskem izdelanim športnim terencem Eletre.
Električna družina je ravnokar pozdravila novega člana, katerega ime se v skladu z značilnim poimenovanjem Lotusa začne na črko E. Emeya ohranja dirkaški DNK znamke, a ga premierno prevaja v formo grand tourerja. Ubrali so pristop, da sta inženirska in oblikovna dediščina ključnega pomena za dobre temelje v prihodnosti, zato so z estetiko, ki črpa navdih v prejšnjem stoletju, združili napredne tehnologije, ki naj bi postavile nove standarde glede vožnje električnega avtomobila. V osrčju filozofije je ostalo dejstvo, da so Lotusovi produkti namenjeni zapriseženim avtomobilistom, ki hrepenijo po purističnem užitku v vožnji – tudi v sferi elektrifikacije. Cilj Emeye je tako vzbujati zaupanje voznika in ga navduševati s pristnimi čustvi.
Za uresničitev tega v prvi vrsti skrbi zmogljiv pogon z 905 konjskimi močmi in 985 Nm navora, ki GT iz mirovanja do stotice katapultira v 2,78 sekunde, do dvestotice pa v devetih sekundah, kar pomeni, da je Emeya eden najhitrejših električnih avtomobilov na svetu. Bistvenega pomena so prav tako aerodinamični elementi (prednja maska ter zadnji difuzor in spojler), ki v sodelovanju z nizkim težiščem povečujejo stabilnost tudi v ekstremnih pogojih, kot je šviganje po dirkališču.
Da bo Emeya vredna naziva grand tourer, ki lahko premaguje velike razdalje, so inovirali na področju baterij, hladilnega sistema in polnilne tehnologije. To je omogočilo doseg 610 kilometrov in polnjenje z močjo 400 kW, pri čemer se baterija napolni od 10 do 80 odstotkov v vsega 14 minutah, kar je impresiven dosežek. V kombinaciji s porabo energije 18,7 kWh/100 km glede na cikel WLTC, to pomeni, da Emeya v desetih minutah pridobi dovolj energije za prevoz 310 kilometrov. Doseg torej ne bo predstavljal problema, vendar mora pravi GT vozniku nuditi visoko raven udobja, da se po dolgem potovanju počuti prav tako spočit, kot ob prvem prevoženem kilometru. Inženirji so zato ponudili pet voznih načinov, ki prilagodijo višino vožnje, togost zračnega vzmetenja in odziv na pospeševanje. K vsakodnevni uporabnosti doprinese prostoročno odpirajoč prtljažnik, ki pogoltne 509 litrov prostornine, k dobremu počutju v kabini pa inteligentna steklena panoramska streha, sedeži z različnimi funkcijami masaže, zaslon razvedrilno-informacijskega sistema radodarne velikosti, ozvočenje s tridimenzionalnim prostorskim zvokom in ambientalna osvetlitev, ki intuitivno komunicira z voznikom.