Avtomobilska ikona za večnost. S temi besedami so pri Bugattiju opisali svojo novo mojstrovino in niso se zlagali, saj bodo 250 mecenom avtomobilske umetnosti v letu 2026 dostavili produkt, ki je zaradi brezčasnega izgleda, superiorne zmogljivosti, inovativne tehnologije in pedantne ročne izdelave resnično edinstven in tako vreden vrtoglave cene 3,8 milijona evrov.
Ko se ozremo nazaj na zgodovino Bugattija ter na stvaritve ustanovitelja Ettoreja in njegovega sina Jeana, je razvidno, da pionirja nista hotela sklepati kompromisov. Količina patentov, ki jih je Ettore registriral na svoje ime, je bila ogromna, saj nikoli ni želel poseči po najpreprostejši rešitvi, temveč je iskal najboljšo, tudi če ta še ni obstajala. Inoviral je z novimi solucijami, katere je manično testiral in izpopolnjeval, vse dokler niso dosegle njegovih visokih standardov. Tej filozofiji iskanja perfekcije v Molsheimu še vedno sledijo in ravno zato so njihovi avtomobili tako cenjeni in iskani.
Ettore bi bil ponosen na dejstvo, da je leta 2004 prerojena znamka Bugatti spremenila svet avtomobilske zmogljivosti in razkošja z Veyronom, s prvim vozilom z več kot tisoč konjskimi močmi in z dovolilnico za vožnjo po običajnih cestah. Pečat odobravanja bi zagotovo dal tudi njegovemu nasledniku iz leta 2016, s katerim so zopet potiskali meje in presegli vsa pričakovanja. Kreirali so namreč slovitega Chirona, najmočnejši serijski avtomobil, ki je dominiral s 1.500 rezgetajočimi konji. Bistvo teh presežkov je predstavljal najbolj napreden motor na svetu: W16, s prostornino osmih litrov in s štirimi turbopolnilniki. Zdaj, 20 let po tem, ko je Bugatti izumil termin hyperavtomobil, je čas za tretjo revolucijo, ki popolnoma na novo definira ta koncept z radikalno drugačnim pogonskim sklopom in platformo.
Zopet je kot gonilna sila za odstop od uveljavljene norme služil neomajen duh Ettoreja in njegovi mantri »če je primerljivo, ni več Bugatti« in »nič ni preveč lepo«. 115 let zgodovine, ki je postreglo z ikonami, kot so Type 57SC Atlantic, ki slovi kot najlepši avto na svetu, Type 35, najuspešnejši dirkalnik vseh časov, in Type 41 Royale, eden najbolj ambicioznih luksuznih vozil, je služilo kot vir navdiha za ekipo oblikovalcev in inženirjev z željo, ustvariti novo vznemirljivo poglavje v zgodbi Bugatti. Oprli so se na tri stebre znamke – na lepoto, zmogljivost in razkošje, ki so formirali načrt za avtomobil, ki bi bil bolj eleganten, emotiven in luksuzen kot karkoli pred njim. Preprosto neprimerljiv z ostalimi. In to ne le za sedanjost ali prihodnja leta, ampak Pour l’éternité – za večnost.
Nov mejnik sliši na ime Tourbillon, s čimer so prekinili s tradicijo poimenovanja ključnih modelov po legendarnih dirkačih, ki so zastopali barve Bugattija. Nenazadnje se je zaključila doba agregata W16 in nastopil je čas za nov inženirski podvig s totalno novo pogonsko enoto, katero je zadel šok elektrike. Tako so za ime izbrali francosko besedo, ki ni samo subtilna referenca na francosko dediščino in dom v Molsheimu, temveč se nanaša na urarski izum tourbillon, na najbolj kompleksno urarsko komplikacijo, s katero so opremljeni samo ultra prestižni in dragi časomeri. Več kot 200 let po iznajdbi je ta še vedno cenjen kot vrhunec Haute Horlogerie, zato odlično uteleša karakter vozila, ki bo še dolgo potem, ko nas več ne bo, krasilo trate na tekmovanjih starodobnikov Concours d’Elegance. A ker je tehnološki napredek iz leta v leto izreden, lahko tehnologija zlahka zastari – še posebej veliki digitalni zasloni, zato je snovanje vodila filozofija uporabe čim več brezčasnih komponent. Tourbillon uporablja številne tehnike, ki se ne bodo nikoli postarale, vključno s popolnoma analogno instrumentno ploščo, ki so jo izdelali švicarski izdelovalci ur in jo obdelali z enako skrbnostjo in s pozornostjo, kot jo najdemo pri najboljših zapestnih urah. Tako kot te skozi generacije postanejo zapuščina, je Tourbillon koncipiran kot produkt za vekomaj, ki ne bo nikoli šel iz mode.
Kot vsak Bugatti moderne dobe je tudi Tourbillon oblikovan v skladu z načelom »funkcija in forma«. Zmožnost vožnje s hitrostjo več kot 400 km/h namreč zahteva natančno izpiljenje vsake površine, odprtine in grebena, da se zagotovi ne le maksimalna aerodinamičnost, temveč tudi koristnost za termodinamiko avtomobila. To je bila vodilna oblikovna smernica, kateri so nato vcepili DNK Bugattija s prepoznavnimi oblikovnimi elementi, katere je inspirirala zgodovina: masko z dizajnom podkve, značilno stransko linijo in dvobarvno karoserijo. Končni rezultat je fenomenalen avtomobil sijajnih proporcij z nizko in s široko držo ter z napetimi linijami, ki ustvarjajo občutek hitrosti tudi v mirovanju.
Z lahko in rigidno konstrukcijo iz karbonskega kompozita, s solucijami iz motošporta ter s šasijo s 3D natisnjenimi komponentami so postavili osnovo za ultimativno zmogljivost, nato pa so se lotili izgradnje nove 8,3-litrske atmosferske enote V16, ki je sama po sebi inženirski biser, a sparjena s trojcem električnih motorjev dosega neprekosljivo izhodno moč 1.800 konjev. Navkljub hibridnemu sistemu z velikim paketom baterij Tourbillon tehta manj kot Chiron, kar je dokaz neverjetnega inženiringa, ki je Bugatti znova pripeljal na najvišjo raven avtomobilske industrije.