Letošnje leto ne zaznamuje le 60. rojstni dan Lamborghinija, ampak tudi deseto obletnico njenega motošport oddelka Squadra Corse, ki je začel iz ničle in v zelo kratkem času uspel osvojiti nekatere najbolj prestižne vzdržljivostne dirke v kategoriji GT. Zdaj pa ga čaka največji izziv doslej, saj se spušča v srdit boj z najboljšimi proizvajalci na svetu v glavni kategoriji hibridnih prototipov Hypercar.
Tri zmage na 24 ur Daytone in dve zaporedni zmagi na 12 ur Sebringa – to so odlični rezultati, ki jih je divizija Lamborghini Squadra Corse dosegla v kategoriji GT. A ne misli počivati na lovorikah, saj svoje lovke meče na najpomembnejšo kategorijo Hypercar, kjer pa ne bo tekmovala z dirkalnikom, baziranim na serijskih Lambotih, temveč je za ta namen kreirala totalno nov produkt. Oglejte si Lamborghinijev prvi hibridni prototip LMDh z imenom SC63, ki se bo prihodnje leto pomeril na vzdržljivostnem prvenstvu FIA WEC in poskušal nadvladati lanskoletnega zmagovalca znamenite dirke 24 ur Le Mansa – Ferrari, kot tudi druga znana imena – Porsche, Toyota, Peugeot, Cadillac, BMW, Alpine … Pri tem se bo oddelek Squadra Corse zanašal na partnerja Iron Lynx, katerega je prepričal tudi za vstop v ameriško vzdržljivostno prvenstvo IMSA WeatherTech Sportscar, ki je najbolj znana po preizkušnji 24 ur Daytone. Da so se projekta lotili izredno resno, dokazuje dejstvo, da je italijansko moštvo uspelo naročiti usluge dveh zvezdniških dirkačev iz Formule 1 – Romaina Grosjeana in Daniila Kvyata, ki imata bogate izkušnje z vožnjo hibridov.
Priložnost, krojiti usodo najbolj prestižnega kroga motošporta, ni bila brez ovir, saj je bil pri snovanju svojega najbolj naprednega dirkalnika doslej Lamborghini precej omejen s pravilnikom FIE. Ta narekuje, da mora ogrodje vozila dostaviti eden od štirih proizvajalcev šasije: Dallara, Multimatic, Oreca ali Ligier. Kot partnerja so izbrali slednjega, saj je Lamborghiniju dovolil določitev zahtev in doprinos idej v smislu razvoja vzmetenja, porazdelitve teže in enostavnosti servisiranja kritičnih delov avtomobila. Dostavljenemu monokoku je oblikovalski oddelek Centro Stile vcepil Lamborghinijeve gene, od katerih so gotovo najbolj prepoznavna ostra svetila v obliki črke Y. Da bi ohranili mentalno povezavo z uspešnim GT izzivalcem Huracán GT3, so hibridni bolid oblekli v zeleno, kot modni dodatek pa izbrali črno, rdečo in belo. Pri tem seveda niso pozabili na umestitev logotipa švicarskega urarskega podjetja Roger Dubuis, s katerim Italijani sodelujejo že dolga leta.
Tudi pri razvoju motorja z notranjim zgorevanjem in hibridnega sistema Lamborghini ni imel povsem proste roke, saj FIA zahteva, da lahko sistem skupaj razvija natanko 500 kW. Dirkalnik SC63 se tako poslužuje 3,8-litrskega osmaka, ki so ga razvili izključno za svoj dirkaški program. Velik poudarek so dali na specifično namestitev turbopolnilnikov, s čimer so dosegli boljše hlajenje in lažje servisiranje, kot tudi optimiziranje težišča dirkalnika, kar nadaljnje doprinese k maksimalnemu oprijemu in ravnotežju. Mnogo ur je bilo vloženih tudi v pripravo zavornega sistema, ki mora zagotavljati najvišjo raven zanesljivosti v vseh pogojih. Vzdržljivostne dirke namreč močno obremenjujejo zavore in glavni cilj je bil najti kompromis med težo, zmogljivostjo in učinkovitim hlajenjem. Še ena od omejitev pravilnika je, da je dovoljena samo ena konfiguracija karoserije, spremembe, ki jih ekipe lahko izvedejo na posamezni dirki, pa so omejene. Razvojna ekipa je morala zato upoštevati raznolike temperature okolja za optimalno upravljanje toplotne učinkovitosti vozila tudi na najbolj agresivnih dirkalnih stezah prvenstev IMSA in WEC.
Lamborghiniju pa se ne gre zgolj za motošport slavo, temveč ta projekt razume kot dragocen poligon za najnovejšo tehnologijo, ki bo sčasoma našla pot tudi v serijske avtomobile znamke. Glede na to, da namerava celoten prodajni portfelj elektrificirati že do konca prihodnjega leta, bo hibridno znanje, pridobljeno v dirkaškem svetu, prišlo še kako prav.