Nova edicija M2 nadaljuje tradicijo ultra športnih modelov s kompaktnimi merami, ki se je začela leta 1973 s prihodom znamenitega 2002 turbo, prvega serijskega turbopolnjenega avta na stari celini. Dvovratna igračka obljublja izredno agilnost in vodljivost ob raziskovanju limita, a ker nas, žal, ne prepriča s svojo oblikovno revolucijo, ga bomo oklicali za grdega račka.
S tem, ko je serija 2 nadomestila kupe in kabriolet serije 1, je rojstvo doživela prva generacija M2, ki je bila oglaševana kot vstopni model v svet BMW M. A fani najmočnejše črke na svetu vedo, da je M2 mnogo več kot to. Avtomobil, katerega je Jeremy Clarkson označil za svojo najljubšo beštijo M, saj povzroči mravljinčenje v hrbtenici, izbuljenje oči in poskok srca, so za svojega vzeli vozniki po vsem svetu, ki so znali ceniti mojstrsko združitev kompaktnih dimenzij, kratke medosne razdalje, optimalne razporeditve teže in pošastnega motorja. Favorita mnogih je v letu 2018 zamenjal M2 Competition, kateremu se je kmalu pridružil še bolj neizprosni M2 CS. A če sta sorodnika ostala zvesta originalu, to nikakor ne moremo trditi za novo generacijo M2, pri kateri se nekako ne moremo otresti občutka, da so pri BMW-ju brcnili v temo.
Glede zmogljivostnih specifikacij sicer nimamo pritožb, kajti s šestvaljno turbopolnjeno pogonsko enoto, ki razpolaga z norimi 460 konjiči (kar je 90 več kot predhodnik), je uresničena značilna surova moč BMW M. Na veselje puristov so v Münchnu ohranili speljevanje moči na zadnji kolesni par ter hkrati ponudili možnost izbire med osemstopenjskim avtomatikom in šeststopenjskim ročnim menjalnikom, ki pa bo na voljo za doplačilo. Kljub temu sklepamo, da se bo velika mera kupcev odločila za slednjo možnost, saj klasična konfiguracija pričara res intenzivno interakcijo med voznikom in avtomobilom.
In kako izgleda pospeševanje novega M2? Ob emocionalni skladbi 460-članskega orkestra, kateremu dirigira M-ov izpušni sistem, kompaktni vražiček šprint do 100 km/h v primeru opremljenosti s samodejnim menjačem realizira v 4,1 sekunde oziroma dve desetinki sekunde kasneje, če bo voznik prestavljal ročno. V vsakem primeru bodo iskalci maksimuma lahko najvišjo hitrost, ob obkljukanju M Driver’s Package na seznamu dodatne opreme, dvignili na 285 km/h, ko bo ekstremnim voznim situacijam brez težav kos vrhunski zavorni sistem. K vznemirljivemu izkustvu bo doprinesel tudi aktivni diferencial na zadnji premi, ki optimizira oprijem in izboljša prenos moči pri močnem pospeševanju iz ovinkov. Za samo preciznost, dinamičnost in agilnost M2 pa je zaslužno ogrodje avtomobila in sofisticirana tehnologija šasije.
Ni torej vprašanje, ali bo nova generacija kompaktnega športnega avtomobila ponudila pristen užitek v vožnji, temveč, ali bo ponudila tudi vizualni užitek. Resda imajo vsake oči imajo svojega malarja, toda oblikovalci so pri M2 res šli v povsem drugačno smer, kot smo jo vajeni. Namesto premišljeno skulpturiranih, mišičastih, a tekočih linij, celoten koncept deluje odsekano. Predvsem nenavadno izpade obraz avtomobila z ledvičkama brez obrobe, pod katerima se nahajata dve izbuljeni kocki, ki hranita zračne odprtine. Kljub rečenemu pa ne zanikamo možnosti, da bo avtomobil v živo prepričal in se tako prelevil iz grdega račka v laboda.