Družba Petrol je v sklopu konference 24. Dnevi energetikov prejela naziv Energetsko najbolj učinkovit projekt v prometu in logistiki 2022 po izboru bralcev. Tovrstni naziv so prejeli za projekt postavitve hranilnika električne energije na prodajnem mestu Kozina, ki je bil izveden lani jeseni. S postavitvijo tovrstnega hranilnika se Petrol že danes pripravlja na prihodnost e-mobilnosti.
V Petrolu se že dolgo zavedajo, da je prihodnost v elektriki in da moramo za lepši jutri poskrbeti že danes. Na pot električnega cestnega prometa so se podali že leta 2012, s prvimi postavljenimi polnilnicami za polnjenje električnih vozil, v skladu s svojo zavezanostjo k trajnostnemu razvoju pa danes igrajo ključno vlogo pri preboju množične električne mobilnosti v Sloveniji, tudi ko gre za dostopnost električne polnilne infrastrukture. Tako so na prodajnem mestu Kozina lansko jesen postavili pilotni hranilnik električne energije, ki bo poti z električnim avtomobilom v prihodnje še olajšal.
»Vsak od nas bi želel svoj električni avto napolniti v kar najkrajšem času, ne glede na svojo lokacijo – za to pa je potreben priročen dostop do ultra-hitre polnilnice. Pri tem pogosto nastopi težava. Lokacije, kjer je smiselna postavitev ultra-hitrih polnilnih postaj z močjo do 350 kW, običajno namreč ne zagotavljajo zadostne moči iz omrežja, še posebej, če je polnilnih postaj več. Dodatno manjkajočo moč na lokaciji lahko v takšnih primerih zagotavlja hranilnik električne energije, ki omogoča brezskrbno shranjevanje in prilagodljivo oddajanje električne energije. Takšna rešitev je tudi novi hranilnik na Petrolovem prodajnem mestu na Kozini, ki smo ga, skupaj s polnilnicami, postavili v sklopu pilotskega projekta, s katerim želimo zmanjšati konične obremenitve na polnilnih postajah,« predstavi razlog za postavitev Matjaž Šiftar, vodja Mobilnosti v Petrolu.
Hranilnik električne energije na PM Kozina ima kapaciteto 210 kWh, njegova moč pa znaša 300 kW. Zraven so postavljene še ena hitra in dve ultra hitri električni polnilnici. Tovrstna ultra hitra polnilnica omogoča vozniku električnega avtomobila, da zgolj v nekaj minutah napolni svojo baterijo za 35 kWh oziroma za nadaljnjih 200 kilometrov, če seveda baterija tega električnega vozila omogoča tako hitro polnjenje. Hranilnik torej prispeva k hitrejšemu polnjenju ter omogoča brezskrbno shranjevanje energije in prilagodljivo oddajanje električne energije. Hranilnik je tudi povezan v električno omrežje na način, da zagotavlja nudenje sistemske storitve rRPF (ročne rezerve za povrnitev frekvence). Naložba je bila izvedena v okviru projekta NEXT-E, ki je delno sofinanciran iz Instrumenta za povezovanje Evrope.
Projekt postavitve hranilnika električne energije in ultra hitrih polnilnic je bil v okviru konference 24. Dnevi energetikov prepoznan kot Energetsko najbolj učinkovit projekt v prometu in logistiki 2022 po izboru bralcev.