Po dolgotrajnem boju z zahrbtnim rakom je v 78. letu starosti umrl Dietrich Mateschitz, znan kot ustanovitelj Red Bulla in kot eden največjih svetovnih sponzorjev športa.
Milijarder Mateschitz, čigar premoženje je bilo ocenjeno na okrog 25 milijard evrov, kar je pomenilo, da je bil z naskokom najbogatejši Avstrijec. Njegovo življenje je presenetljiva igre usode, kot sem sam poudaril v svoji knjigi Vse je usoda. Dietrich (Matešić – hrvaško) je bil rojen v mestu Sankt Marein na Avstrijskem Štajerskem dalmatinskim staršem. V osemdesetih je bil marketingar za zobne kreme. Na dopustu na Tajskem leta 1982 je odkril energijsko pijačo Krating Daeng, ki mu je pomagala pri težavah ob dolgem letenju. Tam je s Tajcem Chaleo Yoovidhya, ki je bil lastnik recepta in logotipa dveh bikov, ki se borita, dogovoril za partnerstvo za Red Bull. Mateschitz je bil 49% lastnik in Yoovidhya 49%, 2 % je imel sin Yoovidhya. Leta 1987 je Mateschitz začel s prodajo v Avstriji in še sam se spomnim njegovih marketinških pristopov na Vrbskem jezeru, kjer so prikupne hostese brezplačno delile Red Bull. Kot reklamni artikel je imel kar prebarvan traktor. Prvi izvozni trg je bila prav Slovenija, kjer mu je prepoved prodaje v medijih naredila takšno reklamo, da so mladi navalili na to poživilno pijačo. Skoval je slogan: »Red Bull ti da krila!« Že zelo zgodaj je marketinški strateg odkril, da je šport interesanten medij za promocijo njegovega energetskega napoja. Leta 1995 je začel s sponzoriranjem Sauberja, katerega je bil tudi 60% lastnik. Vendar je sodelovanje z Sauberjem leta 2001 prekinil in leta 2004 kupil moštvo Jaguar ter ga preimenoval v Red Bull Racing. Z njim je osvojil šest svetovnih prvenstev in zmagal na 89 dirkah. Leta 2005 je odkupil Minardi in ga preimenoval v Toro Rosso, danes je Alpha Tauri. Odkupil je tudi avstrijsko dirkališče Zeltweg in ga preimenoval v Red Bull Ring. Njegov avtomobilski svetovalec je prijatelj iz Gradca, bivši dirkač dr. Helmut Marko. Imel je tudi veliko kolekcijo letal in svoje akrobatsko letalsko moštvo, ki ima sedež v Hangarju 7, na letališču v Salzburgu. Mateschitz je sponzoriral tudi motorje, jadralstvo, surfing, nogomet, hokej in nešteto ekstremnih športov. Lahko ga brez pretiravanj imenujemo za največjega sponzorja športa. Njegovega Red Bulla se letno proda v količini 100 milijard prepoznavnih aluminijastih doz, ki jih, kot je zanimivo, ne polni sam, a mu jih po naročilu polni avstrijski Rauch. Takšni posli so Mateschitzu omogočili življenjski stil milijarderja, ki je imel svoje posesti v Avstriji in privatni otok na Fidžiju. Veljal je za zelo zasebnega človeka in v javnosti se je pojavljal izredno redko, intervjujev praktično ni dajal.
Sam sem ga spoznal v Hangarju 7, ko mi ga je predstavil Niki Lauda. Z Berijem Ecclestonom in Didijem, kot smo ga klicali, smo klepetali v njegovi energetski postaji v Monaku in v Kitzbühlu ob smuku. Bil je prijeten in nasmejan gospod. V Monaku sem spoznal tudi njegovega sina, ki bo nasledil njegov imperij. Dragi Didi, pogrešali te bomo! Slava tvojim uspehom in tvoji skromnosti!