Platišča niso zgolj okrasni del avtomobila, temveč je ključna tudi njihova funkcija pri varnosti vozila na cestišču. Do njihove poškodbe dandanes pride zelo hitro zaradi udarnih jam na cestah in nepravilnega načina parkiranja, pa tudi zaradi vse nižjih pnevmatik in večjih dimenzij platišč. Toda finančno bolj smotrna rešitev kot nakup novih platišč je odločitev za popravilo, s čimer platišča zopet zasijejo in prevzamejo svojo estetsko vlogo olepšanja avtomobila. O popravilu alu in kovinskih platišč smo se pogovarjali z gospodom Tilnom Petričem, direktorjem podjetja Avtomojster, ki je specializirano za vse, kar je povezano s pnevmatikami in s platišči.
Gospod Petrič izpostavlja, da glede platišč obstajata dva ključna problema, vezana na nakup in popravilo. Če gre za nakup novih platišč, se stranka preprosto odpravi k mojstru, ki ji svetuje glede izbire primernih platišč. Težava pa nastane, ko stranka kupuje rabljena platišča, ni pa ozaveščena o homologaciji platišč za svoj avtomobil, katero sestavljajo trije parametri: velikost in širina platišča ter ET – ta izraža pozicijo platišča glede na avtomobil. Na določen avtomobil lahko na primer namestimo 15- ali 19-colska platišča, vendar mora biti ob tem zunanji obseg enak, pri čemer se sorazmerno povečuje platišče in niža pnevmatika. Tisti, ki torej kupuje rabljena platišča, mora vedeti, kaj piše v homologaciji vozila in lahko glede na te specifikacije brez zadržkov išče rabljena platišča.
Druga težava glede platišč je povezana z njihovo dovzetnostjo za poškodbe, ki nastanejo zaradi udarcev v luknje na cestišču ter ob robnike. Petrič razlaga, da v zadnjih letih zaznavajo znatno porast popravil platišč, pri čemer ločijo med reševanjem funkcionalnih težav vozila zaradi zvitih platišč kot tudi lepotnih napak, kamor uvrščamo praske, zareze in poškodbe laka. Ko stranka na popravilo prinese platišče, je prva predpostavka za nadaljnje delo ravno platišče. Če je zvito, namreč ne sodi na cestišče. Napake se hitro pokažejo bodisi kot vibracije v vozilu med vožnjo bodisi kot nenavadni zvoki, v najhujšem primeru pa celo kot poškodbe drugih delov vozila, kot so ležaji in amortizerji.
Zvitost pa ni edina tegoba, ki se lahko pripeti platiščem. K njihovemu slabemu stanju lahko prispeva tudi neustrezno hranjenje, pri čemer lahko alu platišča oksidirajo. Največkrat pride do tovrstnih težav, ko uporabniki platišča na zimskih pnevmatikah z ostanki soli s cestišča hranijo v kleteh, kjer vlaga in sol naredita škodo. Oksidacijo je treba temeljito odstraniti, in to se res dobro naredi samo s peskanjem; pri tem je pomembno, da je slednje čim bolj fino. V podjetju Avtomojster so v iskanju novih tehnologij in tehnik v Nemčiji našli dobavitelja kadi za kemično razbarvanje, v kateri naredijo predpripravo za peskanje. Alu platišča namočijo v to posebno kad in barva preprosto odstopi od platišča. Naslednji korak po peskanju je barvanje, pri čemer Petrič priporoča prašno metodo, s katero se dosega visoka kakovost končnega izgleda, ob tem pa poudarja, da barvanje velikokrat predstavlja izziv, saj se le za malo platišč da dobiti serijsko kodo barve.
Če je poškodba platišč vezana zgolj na estetsko naravo, predvsem na račun obdrsanja ob robnike, je postopek popravila drugačen. Če gre za manjšo prasko, se platišče le pobrusi in zgladi, če pa je prišlo do večje poškodbe, je treba platišču dodati material. Petrič navaja, da obstajajo posebni geli, ki predstavljajo boljšo alternativo ličarskim kitom, ki premalo držijo ob robu platišč, kjer običajno nastajajo tovrstne poškodbe. Druga možnost je dovarjenje materiala, pri čemer se namesto prašnih barv priporoča mokro barvanje s pištolo.
Postopek je še bolj zapleten pri trenutno zelo popularnih dvobarvnih platiščih, ki so bila še ne dolgo nazaj nameščena zgolj na vozila višjega cenovnega razreda, danes pa jih lahko izberejo tudi lastniki cenovno dostopnejših avtomobilov. Popravil tovrstnih platišč se v podjetju Avtomojster lotevajo s CNC struženjem oziroma s tako imenovanim diamantnim rezom. Ta postopek omogoča izjemno natančno delo za doseganje vrhunskih rezultatov na dvobarvnih aluminijastih platiščih, ki po obdelavi zasijejo tako, kot bi ravnokar prišla iz tovarne. A Petrič opozarja, da je pri diamantem rezu treba paziti, da je platišče povsem čisto, zato se pri Avtomojstru poslužujejo naprednega čiščenja z ultrazvokom, ki z mikro vibracijami odstrani vsakršno umazanijo. Po čiščenju, struženju, lakiranju in sušenju laka, je platišče pripravljeno za prevzem. Pri Avtomojstru se potrudijo, da težave poškodovanih platišč rešijo čim prej, tako da platišča z novim življenjem že v dveh do treh dneh namestijo na avtomobil in mu tako zagotovijo novo atraktivno podobo.