Nemčija je kot meka avtomobilske industrije gostila mednarodni avtosalon velikega ranga, ki je ponudil težko pričakovan vpogled v novosti, ki so tik pred vrati in tudi tiste bolj futuristične narave, ki prikazujejo, kako bodo naše ceste izgledale v prihodnjem desetletju.
Bienalni sejem IAA (Internationale Automobil-Ausstellung), že nekaj časa ne domuje več v Frankfurtu, saj so ga organizatorji, v poskusu večje privabitve razstavljavcev in obiskovalcev, preselili v bavarsko prestolnico München. Temu je sledila evolucija IAA iz avtomobilske v mobilnostno platformo, ki svetu prikazuje inteligentne koncepte prometa in inovativna transportna sredstva, ki so trajnostno naravnana in prilagojena spreminjajočim se potrebam ljudi.
Za premiere novih vozil v Münchnu se je odločila lepa bera večjih igralcev, od katerih so, kakopak, prednjačili domači proizvajalci. Osrednji predmet obravnavanja BMW-ja, kateremu svojih šleperjev ni bilo treba poslati na dolgo pot, je bilo krožno gospodarstvo in z njim povezana manjša poraba virov. Protagonist štanta je bil gotovo futuristični koncept Vision Neue Klasse, ki združuje vse hišne inovacije s področja elektrifikacije in digitalizacije, katere naj bi že kmalu lahko doživeli s prihodom nove generacije modelov z značko belo-modrega propelerja. Zraven pionirja za novo dobo osebne mobilnosti so blesteli sveži modeli z elektrificiranimi pogonskimi enotami; poleg priključno-hibridnih iteracij najbolj uspešne premium poslovne limuzine, serije 5, sta se fotografskim objektivom nastavljala povsem nova in povsem električna Minija – trivratno klasiko je sicer streslo že pred nekaj časa, toda prvič se je s trajnostno dušo rodil največji član družine, Countryman.
Z elektrifikacijsko ofenzivo so nadaljevali pri njihovem glavnem konkurentu Mercedesu, ki je na ogled postavil celotno sedanjo in prihodnjo ponudbo eko mobilnosti – od kompaktnih modelov in večnamenskih vozil do luksuznih limuzin. Publika si je z zanimanjem ogledovala osvežene električarje EQA, EQB in EQV, ki so pridobili skupek nadgradenj, totalno v skladu s strategijo znamke: več izrazitega oblikovanja, tehnoloških posodobitev in udobnega luksuza, ki naredijo vsakodnevne poti manj stresne. Toda naslov zvezde Mercedesovega razstavnega prostora pripada nekomu drugemu, konceptnemu avtomobilu, ki redefinira vstopni razred proizvajalca iz Stuttgarta. Concept CLA Class bo za Mercedes oral ledino, saj je prvo vozilo, bazirano na pred kratkim nastali modularni platformi, ki omogoča resnično impresiven električni doseg (več kot 750 kilometrov), hkrati pa uvaja progresivno estetiko in operacijski sistem MB.OS. Predhodniku nove družine modelov se je pod sojem žarometov pridružila off-road izvedenka priljubljenega razreda E, ki je v skladu z novodobnimi smernicami industrije prav tako elektrificirana.
Svojo zavezanost zelenemu transportu so prav tako izkazovali pri finalnem članu svete trojice, Audiju, ki je za svojo električno linijo e-tron obljubil nekaj revolucionarnega. Ljubitelji znamke štirih krogov so se slinili nad prototipom športnega terenca Q6 e-tron, ki je uvedel arhitekturo PPE za električna vozila, katera služi kot osnova za reimaginacijo ideje, kaj pomeni razkošna kabina. Drugačen pogled se je rezultiral v kokpitu s tridimenzionalnim dizajnom, ki se osredotoča na ergonomijo, a ne zoperstavlja vidika vizualne privlačnosti.
Občinstvo ni bilo presenečeno, da je tudi domačin Opel mednarodno avtomobilsko razstavo IAA uporabil kot magično kroglo, ki napoveduje prihodnost. Z osupljivo študijo Experimental je utelesil svojo vizijo za novo poglavje znamke, medtem ko je svoje trenutne rešitve za brezemisijsko mobilnost zajel z debijem kompaktne Corse Electric in karavanske Astre Sports Tourer Electric, ki že kmalu odhajata v prodajne salone in bosta tako okrepili okolju prijazno četo z znakom bliska.