Yacht Club de Monaco je leta 1953 ustanovil princ Rainier III, vodstvo in predsedniški stolček pa je leta 1984 prevzel njegov sin, sedanji monaški princ Albert II, ki je leta 2014 poskrbel, da je monaška navtična elita dobila nov, moderni objekt. V klubu je trenutno registriranih 1.200 članov iz 60 različnih držav.
Novi prostori elitnega monaškega navtičnega kluba, ki ga vodi princ Albert II, so nastali pod dizajnerskim očesom britanskega arhitekta lorda Normana Fosterja. Stavba je zasnovana kot nekakšno miniaturno mesto, ki sovpada z obstoječim urbanim okoljem Monaka. Foster je želel zgraditi objekt, ki bi bil odprt navzen in da se čim bolj poistoveti s samim morjem in navtiko. Na prvi pogled je vidno, da mu je uspelo. Stavba je zgrajena v obliki ladje, njene odprte zunanje terase pa asociirajo na ladijske palube, ki so ob dirkaškem cirkusu Formule 1, ki je eden izmed najprestižnejših dogodkov v celem letu, zapolnjene s člani in njihovimi VIP gosti. Monaška »klubska ladja« se razprostira na petih nadstropjih oziroma terasah, na katerih se pogosto odvijajo raznovrstne zabave in svetovne navtične premiere – na svetovno premiero dveh modelov znamke Riva je bilo povabljeno tudi naše uredništvo, vendar najprej še nekaj besed o samem prestižnem klubu in njegovi zgodovini.
Riva je bilo povabljeno tudi naše uredništvo, vendar najprej še nekaj besed o samem prestižnem klubu in njegovi zgodovini.
Yacht Club de Monaco stoji v marini Hercul, kjer so zasidrana najprestižnejša in najdražja navtična čudesa vsega sveta. Na eni izmed petih teras je članom na voljo ogromen bazen z barom in ležalniki, uporabljajo lahko tudi velik fitnes, knjižnico in pet prostornih t.i. ladijskih kabin, kjer lahko gostje tudi prespijo. Pomemben in izjemno unikaten del Yacht Cluba pa je Riva Aquarama Lounge, ki se nahaja na najvišjem nadstropju. Celoten Lounge prostor je zasnovan v duhu ikonične Riva Aquarame iz 60-ih let. Vse je izdelano iz najboljšega lesa na svetu in oblečeno v najkvalitetnejše usnje. Riva Aquarama Lounge je tisti zadnji, najbolj prestižen kamenček v mozaiku poslovne skupine Ferretti Group in Rive.
In ko ima Ferretti Group svetu za pokazati dva najnovejša Rivina modela, potem je Riva Aquarama Lounge seveda najbolj primeren prostor za svetovno premiero dveh navtičnih lepotic, na katero smo bili povabljeni tudi mi.
Do Milana smo se pripeljali v lastni režiji, tam pa nas je čakal Rivin voznik z Mercedesovim kombijem V. Vožnja od Milana do Monte Carla v zadnji vrsti (usnje seveda in nastavljiv naklon hrbtnega dela) prestižnega kombija je minila hitro, približno 350 km udobne, varne avtocestne vožnje. Voznik nas je ob 18.30 pripeljal v hotel, kjer so nas čakale sobe, čez dobro uro pa se je vrnil po nas in nas odpeljal v slovito monaško restavracijo Cipriani, ki je v lasti nekdanjega šefa F1 moštva Renault, Flavia Briatoreja, s katerim smo imeli čast tudi poklepetati. Pri večerji se nam je pridružilo Rivino PR osebje in nam »predpremierno« razkrilo nekaj informacij o modelu 88 Domino Super in 88 Florida in nam obrazložilo, kako natančno bo potekala svetovna premiera, ki se je odvila naslednji dan.
Sončno jutro, hotelski zajtrk, pred hotelom pa je že čakal Mercedes V z odprtimi vrati in s šoferjem. Po petminutni vožnji po monaških ulicah smo že parkirali pred vhodom najprestižnejšega jaht kluba na svetu. Vstop je sicer mogoč samo za člane kluba, član pa lahko postaneš le tako, da te strokovnemu komiteju kluba predlagata že dva obstoječa člana, obenem pa je potrebno seveda finančno podpreti ekskluzivno članstvo. No, nas je podprla Riva z VIP karticami okoli vratu in tako smo se lahko prosto gibali po tej čudoviti arhitekturni umetnini.
Napočil je čas za konferenco, ki se je odvila v že prej omenjenem Riva Aquarama Loungu. 30-minutno predstavitev dveh novih modelov so opravili v glavni vlogi: CEO podjetja Ferreti Group, gospod Alberto Galassi, vodja prodaje, direktor marketinga in gospod Mauro Micheli, dizajner oziroma umetnik Rivinih navtičnih lepotic z imenom Riva 88 Domino Super in Riva 88 Florida. Domino je klasična jahta coupe, medtem ko gre pri modelu 88 Florida za prvo t.i. cabrio jahto na svetu. Ideja je dizajnerju rojila po glavi že deset let in v tem času jo je tudi uspel realizirati. Pomična streha se namreč s hidravliko kot pri cabrio avtomobilih dvigne in se pospravi naprej tako, da zapre spredaj lounge prostor. Oba modela merita v dolžino 26 metrov, poganjata pa ju dva motorja, vsak z močjo 1.792 kW. To je več kot 5.000 konjskih moči, za lažjo predstavo. Tolikšna moč 26 metrov dolgi jahti omogoča maksimalno hitrost 40 vozlov oziroma 74 km na uro! Tudi sam sem imel čast, peljati se tako z modelom 88 Domino Super kot s prvo roadster jahto na svetu, 88 Florida, in iz prve roke izkusiti vožnjo pri polnem gasu. Aja, občutek vožnje s takima dvema navtičnima t.i. presežkoma je bil prav poseben že zaradi dejstva, da ena izmed njiju košta okrog šest milijonov evrov! Ko je voznik stisnil gas do konca in se je prednji del 26 metrov dolge 88 Domino Super krepko dvignil in zaglisiral med valove, se je vsem na krovu pričaral širok nasmešek na obrazu, obenem pa smo bili vsi začudeni in presenečeni, da lahko tako ogromna jahta plove s tako lahkotnostjo in glisira kot klasičen športni čoln.
Enourna vožnja po Azurni obali je minila prehitro in že smo manevrirali med številnimi drugimi navtičnimi čudesi v marini Hercul, kamor pa smo se tako »hitro« vrnili le za to, da smo se z drugo novinarsko skupino, ki je bila prej na Rivi 88 Florida, zamenjali in da smo še enkrat, vendar tokrat na cabrio jahti, odpluli še na eno enourno, nepozabno testno vožnjo po Azurni obali.