Kljub njegovemu nemškemu poreklu je Stephan Winkelmann večino svojega življenja preživel v Italiji. Sin nemških staršev je bil rojen v Berlinu in še kot otrok so se preselili v Rim. Odraščanje v Italiji ga je eventuelno pripeljalo do študija političnih znanosti. Po opravljeni diplomi je dve leti preživel kot poročnik v diviziji padalcev nemške vojske. Poklicno je svojo kariero začel v finančnem sektorju, a je po nekaj letih pristal v Mercedesu. Staknil je avtomobilsko mrzlico in prešel je v Fiat, kjer je ostal kar enajst let in se povzpel na mesto izvršnega direktorja nemške veje Fiata. Tam je bil odgovoren za znamke Fiat, Alfa-Romeo in Lancia in kmalu se je zanj začel zanimati nemško-italijanski Lamborghini. Dvatisočpetega je nastopil kot glavni gazda podjetja Automobili Lamborghini.
Z Winkelmannom, ki slovi kot najbolj oblečena osebnost v avtomobilski industriji, smo se sestali v prečudovitem mestecu Sant’Agata Bolognese, kjer izdelujejo prestižne superšportnike z značko zlatega bika.
Gospod predsednik, kakšna ja vaša zgodovina v poslu z avtomobili?
Moja zgodovina se je leta 1993 začela pri Mercedes-Benzu, vendar sem po enem letu odšel na Fiat. Pri Fiatu sem na različnih položajih ostal 11 let, najprej sem delal v Nemčiji in Italiji, nato v Avstriji, kjer sem bil vodilni za Fiat, nato sem se preselil v Švico. Moja zadnja postojanka v družbi Fiat pa je bila spet v nemčiji, kjer sem opravljal funkcijo izvršnega direktorja Fiat Nemčije.
Kje ste rojeni?
Rojen sem v Berlinu, vendar sem odraščal v Rimu. V Rimu sem živel več kot 20 let. Tam sem tudi študiral, prav tako v Munchnu. Diplomiral sem iz politologije, tako da nisem niti tehnik niti ekonomist.
Verjetno je tudi politnično znanje potrebno v avtomobilskem svetu?
Seveda, za preživetje je včasih politika celo eden pomembnejših dejavnikov.
Tako sami, kot v podjetju Lamborghini imate tako nemške kot italijanske korenine. Kaj vam najbolj odgovarja od obeh kultur?
Italijanska stran je precej očitna – obožujem njihovo ustvarjalnost in strast, ter njihovo fleksibilnost. Na nemški strani cenim predvsem zanesljivost, nivo ograniziranosti, ki ga imajo tudi v velikih enotah in seveda preciznost v vseh stvareh.
Povejte nam kakšna je razlika v pristopu do prodaje med Fiatom, kjer imajo množično proizvodnjo in Lamborghinijem?
Razlika pravzaprav sploh ni tako velika. Skrivnost pristopa pa je le v tem, da je potrebno vedno prodati manj avtomobilov kot jih trg zahteva, se pravi izdelati je treba manj avtomobilov kot jih kupci zahtevajo, to je eno najosnovnejših pravil prodajanja luksuznih izdelkov. Volumen prodaje je vedno na drugem mestu. Če bi želeli bi lahko sedaj prodajali 2x več avtomobilov kot jih prodajamo trenutno, vendar pa moramo zadrževati proizvodnjo, da se nam bo to dolgoročno obrestovalo in bomo obdržali svoje ime. Razlika med nami in proizvajalci normalnih avtomobilov je tudi v tem, da mi vedno strmimo k popolnosti in naš avto je vedno tehnološko najbolj napreden, standard je najvišji in s tem tudi investicija, to pa je pogojeno tudi s tem, da moramo svojim partnerjem in kupcem vsako leto obljubiti nov izdelek.
Katera tržišče je za Lamborghini največje?
Združene države Amerike. Skoraj polovico vse proizvodnje prodamo prav v Ameriko.
Katere Ameriške zvezne države pa so vodilne na tem področju?
Največji potrošniki Lamborghinija se nahajajo v Kaliforniji, sledijo pa Texas, Florida, področje okoli New Yorka in Chicaga.
Kako pa je s Kitajsko?
Kitajska se približuje zelo hitro, leto smo tja prodali precej avtomobilov, naslednje leto pa jih nameravamo še veliko več. Procenutalno se Kitajska zele hitro približuje drugim državam in pričakujemo da bodo za nas kmalu med prvimi najuspešnejšimi državami.
Katere modele kupujejo na Kitajskem?
Največ smo tja prodali murcielagotov, vendar novejši trgi radi začnejo z večjimi vozili. Danes na Kitajskem kupujejo vse modele.
Čeprav smo v težkih ekonomskih časih Lamborghinijev aventador prejema veliko nagrad. Čemu pripisujete njegov uspeh?
Od splovitve pred enim letom smo prejeli 42 nagrad in menim, da to lahko pripišemo dejstvu, da aventador res dobro predstavlja vrednote znamke. Avto je popolnoma nov, nikjer na svetu nima konkurenta. Znamko predstavlja v smislu sposobnosti, dizajna in razmerja med močjo in težo. Lamborghini se ponaša ravno s temi lastnostmi.
Štirideset let nazaj je bil lamborghini miura najhitrejši avto na svetu, to je bil takrat vaš imidž. Na čem gradite svoj imidž sedaj?
Avto je grajen po treh načelih. Na tem da je avto brezkompromisen, ekstremnen in Italijanski. Izdelki so še vedno vrhunski, avti sami po sebi pa so večji in nižji kot pri naši konkurenci.
Velike avtomobilske znamke so vedno povezane z motoršportom. Trenutno ste prisotni v razredih GT, nameravate pristopiti še h kakšnemu drugemu motoršportu? Imate v koncernu kakšno posebno politiko, ker je določeno kateri avto se udeležuje določenih tekmovanj, tako da na koncu nimate konkurence med sabo?
Ko je Ferruccio Lamborghini ustvaril podjetje se je tako kot vsi ostali zavedal, da Lamborhini izdeluje zelo lepe in hkrati zelo hitre avtomobile. Tega nam na dirkališču ni treba kazati, to je namreč splošno znano. Tega se zavedamo še sedaj, vendar pa se znamka kljub temu trenutno športno udejstvuje z modeli gallardo.
Lastnik lamborghinija je Audi. Audi ima zelo temeljito razvit sistem quattro, ne samo za športne avtomobile temveč tudi za večje. Tudi Lamborghini je nekoč imel avto ki ni bil športnik. Se sedaj še kaj razmišlja v tej smeri?
Če govorimo o SUV vozilih, lahko rečem da Lamborghini razmišlja o izdelavi avta kot ga je imel v 80-ih letih. Takrat smo imeli na trgu izjemno luksuzen SUV in menimo da se ta leta vračajo. Zanimamo se za tretji model, ki bi nam razširil trge, vendar na način, ki ne bi razredčil vrednot znamke. Na kitajskem salonu smo predstavili SUV koncept z ekstremnimi sposobnostmi, 600 konjev, edinstven dizajn, interier iz karbona in najboljšimi CO2 številkami v razredu. Urus je zelo konkretna ideja za prihodnost Lamborghinija. Kar se tiče štirikolesnega pogona, pa ima Lamborghini svoj sistem, ki ni povzet po Audiju, katerega tudi vgrajujemo v vse trenutne modele.
Kakšen je vaš pristop k uporabi tehnologij iz družinkega Audija/Volkswagna?
Omejujemo se k uporabi nič več kot 10% skupnih delov skupine Volkswagen v naših vozilih. To morajo biti skriti deli, ki jih stranke nikoli ne bodo uzrle. Da sploh uporabimo te dele morajo za Lamborghini imeti dodano vrednost in biti cenovno precej ugodnejši.
Še nekaj osebnih vprašanj. S čim ste se danes pripeljali v službo?
Danes sem z audijem.
Ste urejen človek, zaupajte nam kje kupujete svoje obleke in modne dodatke?
Moje srajce in obleke so delo krojača iz Torina, kravata je italijanska, čevlje pa imam iz Anglije. Ura je švicarska.
Imate več ur ali smo eno?
Imam več ur, vendar pa 99% časa nosim samo eno, ki mi je najbolj udobna in s katero se lahko tuširam in plavam.