Kovači iz Zreč, ki kujejo pod znamko Unior, so ena od največjih izvoznih industrij na Slovenskem. Ob temeljni dejavnosti kovaštva so se razvili še na druga področja, kot je projektiranje in izdelava posebne strojne opreme za avtomobilsko industrijo, do turizma, ki se je ravil na Zreškem Pohorju in se razširil do Krvavca. Nam najbolj poznano je delovno orodje Unior, ne zavedamo pa se, da v prenekaterem motorju našega samohoda brnijo Uniorjeve ojnice.
Kakšna je zgodovina podjetja Unior?
Leto 1919 štejemo za začetek Štajerske železoindustrijske družbe z omejeno zavezo, kovaški obrat s skrajšanim nazivom Štajerska Zreče. Takrat so izdelovali kovano ročno orodje za kmetijstvo, gozdarstvo in različne obrti. Leta 1950 je v vojni požgan, v letih po vojni pa deloma že obnovljen obrat z novim imenom Tovarna kovanega orodja Zreče (TKO) prešel v družbeno last. Nove zmogljivosti (orodjarna in obrat za mehansko obdelavo ročnega orodja) so bile osnova za razvoj dveh proizvodnih programov: ročnega orodja in utopno kovanih odkovkov.
V sedemdesetih letih je tovarna z novimi vizijami razvoja dobila tudi novo ime: Unior, tovarna kovanega orodja Zreče. Novo ime je skovanka iz besedne zveze Univerzalno orodje, po katerem je bila tovarna tedaj že dobro znana. Sredi sedemdesetih let je Unior pričel graditi klimatsko zdravilišče in olimpijsko središče Rogla na bližnjem Pohorju, nekaj let kasneje pa še zdravilišče Terme Zreče; tako se je razvil program Turizem. V osemdesetih letih se je Unior uveljavil kot pomemben partner evropske avtomobilske industrije – tj. kot eden večjih evropskih proizvajalcev lažjih odkovkov in eden največjih evropskih proizvajalcev ojnic za bencinske motorje. Prvi razvoj je omogočila pogodba s koncernom Renault, na osnovi katere je bil v Zrečah zgrajen joint-venture obrat za proizvodnjo odkovkov, hkrati pa sta se razvijali proizvodnja homokinetičnih zglobov in strojegradnja, sprva namenjena predvsem lastnim potrebam. Leta 1997 je bilo uspešno slovensko podjetje s trdnimi mednarodnimi partnerstvi preoblikovano v delniško družbo Unior. Podjetje Unior že od leta 1994 posluje v skladu z zahtevami standarda sistema kakovosti ISO 9001. Delniška družba Unior je danes eno največjih in izvozno najpomembnejših slovenskih podjetij, ki se s štirimi programi;Odkovki, Ročno orodje, Strojna oprema, in Turizem, ponaša s tradicijo strokovnosti in inovativnosti. Skupina Unior z mednarodno mrežo 30 povezanih podjetij gradi na prepoznavnosti in utrjevanju blagovne znamke Unior.
Kakšna je današnja organiziranost podjetja v katere smeri se razvijate?
Družba Unior je danes notranje organizirana v štiri strateške po poslovni usmeritvi raznolike proizvodne in storitvene skupine oziroma programe, ki se po dejavnostih razlikujejo. Organizacijsko jih povezujejo skupne službe – sektorji skupnega pomena. Tako je v poslovnem procesu prisotna oblika centraliziranega in decentraliziranega vodenja, odločanja in spremljanja rezultatov dela.
Delniška družba Unior ima dvočlansko upravo in kolegij družbe. Odgovorni so za posamezne programe in podporne službe za svoja področja. Enotnost delovanja vodstva se zagotavlja z rednimi sestanki kolegija družbe, ki ima vlogo posvetovalnega organa in pripravlja vse predloge za odločitev uprave. Organiziranost s kolegijem družbe zagotavlja enakomerno zastopanost programov, hkrati pa poveča odgovornost direktorjev za celotno poslovanje poslovnega sistema in oblikovanje skupne strategije razvoja. Tako se doseže večja povezanost med programi in hčerinskimi družbami poslovnega sistema Unior. Organi delniške družbe, ki usmerjajo, vodijo in nadzirajo njeno poslovanje, so:
• skupščina
• nadzorni svet
• uprava
Kako vam je uspelo pridobiti partnerje za pomebne posle v avtomobilski industriji?
Unior je prve posle v tej panogi pridobil v časih, ko je avtomobilska industrija iskala tržne poti v takratno Jugoslavijo. Carinske in ostale državne regulative so pogojevale uvozom z izvozom, tako, da so prvi kontakti in obenem posli nastajali sled obojestranskega interesa in iskanja potencialnih dobaviteljih na področju nekdanje skupne države. Prvi kupec je konec sedemdesetih bil koncern VW z odkovkom za motor popularnega hrošča, kmalu je sledil RENAULT, ki je v začetku osemdesetih selil kompletno kovačnico iz samega centra Parisa v Unior Zreče. Seveda so začetki bili težki in so zahtevali velike premike v pristopu, tehnologiji, opremljenosti in kakovostnih standardih, ki so bili v tistih časih še precej nerazviti. Danes smo veseli, da smo sploh dobili vstopnico za dirko, ki ji ni videti kraja in ki zahteva vedno več in še bolje, obenem pa zagotavlja stabilno rast in delovna mesta za to dolino. Unior je s profesionalnim pristopom na področju razvoja, kakovosti in upoštevanja zahtev avtomobilske industrije nepretrgoma širil obseg poslovanja in postal eden vodilnih razvojnikov in proizvajalcev kovanih delov za potrebe avtomobilskega trga.
Koliko zaposlenih ima te danes?
Na dan 30. september je v Unior d.d. 2044 zaposlenih. V Skupini Unior, kjer imamo 30 povezanih podjetij, je 3700 zaposlenih. Če omenimo pet največjih podjetij v tujini so to proizvodna podjetja NINGBO UNIOR FORGING, Co. Ltd. na Kitajskem, UNIDAL d. o. o na Hrvaškem, UNIOR COMPONENTS, a. d. v Srbiji ter dve največji trgovski podjetji, namenjeni prodaji ročnega orodja, UNIOR PROFESSIONAL TOOLS, Ltd. v Rusiji, UNIOR TEPID, S. R. L. v Romuniji. Sicer je Unior 98 % lastnik RTC Krvavca in največji posamezni lastnik ŠTORE STEEL, d. o. o. z 29 % deležem, ki je tudi Uniorjev strateški dobavitelj jekla za kovanje.
So vaši načrti usmerjeni tudi v uporabo inovativnih materialov za avtomobilske dele?
Da, v omejenem obsegu. Na tem področju namreč sledimo zahtevam naših kupcev. Omejeni smo na novosti razvoja na področju jekel saj proizvajamo izdelke, ki so v uporabi trdnostno močno obremenjeni.
Uporabljamo jekla z višjimi mehanskimi lastnostmi, katera zahtevajo naši kupci. Uporaba novih jekel vpliva na geometrijo izdelkov (manjša teža, manjša poraba energije). Mi razvijamo tehnologije in postopke izdelave novih izdelkov. Pri testiranju in uporabi orodij za proizvodnjo avtomobilskih delov pa uporabljamo visokokakovostna jekla za delo v vročem. Na tem področju sledimo novostim na tržišču. Tako analiziramo trende in delamo teste z novimi jekli in uporabimo , kar je za nas najbolj primerno, glede na tehnologijo uporabe v naših procesih.
Ali ste ekološko naravnano podjetje?
Smo ekološko naravnano podjetje. Skrb za okolje utemeljujemo in zagotavljamo z internimi predpisi in navodili poslovanja.
• Uvedli smo sistem ravnanja z okoljem po standardu ISO14001 in ga prvič certificirali 14.5.2004
• Imamo svojo okoljsko politiko
• Smo IPPC zavezanci in smo pridobili okoljevarstveno dovoljenje.
• Imamo Program ravnanja z okoljem s katerim stalno izboljšujemo ekološko naravnanost.
Kako ste vpeti v lokalno skupnost?
Podjetje je vpeto v življenje lokalne skupnosti, predvsem s programom Turizem, s katerim v skladu s strateško usmeritvijo podjetja med drugim stremi k razvoju turističnih produktov. 21. junija 2014 smo v javno zasebnem partnerstvu z občino Zreče otvorili hotel Naturo na Rogli, ki navdihuje z aktivnim in vitalnim življenjskim slogom. Unior skupaj s Srednjo poklicno in strokovno šolo Zreče razvija kadre za strojne in gastronomsko turistične poklice. Z lokalno skupnostjo sodelujemo tudi na drugih področjih. Npr. trenutno skupaj z lokalnimi organizacijami, povezanimi s šolstvom, spodbujamo razmišljanje o skupni prihodnosti. Skozi zastavljene aktivnosti v Tednu ustvarjalnega sodelovanja in inoviranja spodbujamo ustvarjalnost in inovativnost vseh, od otrok v vrtcu do naših zaposlenih.
Kakšen avtomobil vozite in zakaj?
Vozim Marcedes, letnik 2008, ki sem ga nasledil od svojega predhodnika.