Ker so pred vrati zima in nizke temperature, je treba vozilo primerno pripraviti. Kako to najbolje storiti, nam je zaupal Mehanik leta Primož Rožnik, ki je z nami delil še druge nasvete o skrbi za avtomobil. Rožnik, ki ima v svoji delavnici Avto Rožnik v Horjulu izobešena kar tri priznanja iz tekmovanja Mehanik leta, je dokaz, da Slovenci vozila zaupajo majhnim delavnicam, ki to zaupanje gradijo s svojo zanesljivostjo, z znanjem in s trdim delom.
Na tekmovanju Mehanik leta ste slavili kar trikrat, nam lahko poveste kaj več o tem dosežku?
Izbor in tekmovanje Mehanik leta organizirata revija Mehanik in Voznik ter spletni portal Žurnal že od leta 2014. Na samo tekmovanje se mehaniki lahko prijavijo sami ali pa jih k temu prijavijo delodajalci, prijatelji, sorodniki. Najprej tekmovalci s samopromocijo preko družbenih omrežij in spleta zbirajo glasove svojih bližnjih, sodelavcev, prijateljev in predvsem zadovoljnih strank. Prvih deset, ki zberejo najvišje število spletnih glasov, se uvrstijo v finale, kjer pa se glasovi izničijo in se tako enakovredno pomerijo v reševanju teoretičnega testa in nato še v različnih praktičnih nalogah. Praktične naloge obsegajo vezavo električne sheme, odkrivanje in odpravo skritih napak na vozilih, menjavo pnevmatike, slepo prepoznavo sestavnih delov vozila in tudi logično-spretnostni test s sestavljanjem manjše makete iz Lego kock. Meni je v prvih letih tekmovanja uspel »hattrick«, nato pa sem se samoiniciativno odmaknil od tekmovalnega dela, a so me organizatorji pri naslednjih izvedbah povabili v komisijsko ekipo, za kar sem jim zelo hvaležen, saj sem tako nabral tudi nekaj novih izkušenj, ki jih lahko uporabljam pri sedanjem delu.
Kaj je po vaših dolgoletnih izkušnjah ključno za pripravo vozila za nizke temperature?
Pred zimsko sezono, s katero so povezane predvsem nizke temperature in slabši vozni pogoji na cestišču, je zelo pomembno, da poleg zakonsko določene zimske opreme lastnik svojemu vozilu zagotovi tudi podroben pregled pri avtoservisnem strokovnjaku v usposobljeni avtoservisni delavnici in si s tem zagotovi zanesljivo in varno uporabo vozila. Strokovnjak bo s pregledom stanja podvozja, zavor, vseh tekočin, akumulatorja, svetlobnih teles in tudi metlic brisalcev, lastniku podal poročilo o stanju njegovega vozila in po dogovoru z njim tudi odpravil morebitne nepravilnosti. Ne smemo pozabiti tudi na goriva, ki so prav tako prilagojena za zimski čas in nizke temperature.
Zakaj je treba pozimi v avto točiti drugačna goriva in katera priporočate?
Pri dizelsko gnanih vozilih je zelo pomembno, da se pozimi uporabljajo tako imenovana zimska dizelska goriva, ki imajo dodane aditive proti izločanju parafinskih kristalov v pogojih s temperaturami pod lediščem. Izločeni parafinski delci onemogočajo pretok goriva po vbrizgalnem sistemu in preprečujejo normalno delovanje motorja. Za vozila z bencinskimi motorji pa se glede goriv v zimskem obdobju v bistvu ne spremeni nič drugega kot to, da se v tem obdobju, ko temperature nihajo v območju rosišča vlage, priporoča rezervoar goriva imeti vedno čimbolj poln, da se prepreči prekomerno nabiranje kondenzirane vlage v njem, ki pri novejših vozilih lahko škodljivo vpliva na delovanje vbrizgalnega sistema, predvsem visokotlačnih črpalk in injektorjev. To v največji meri velja za vozila, ki se vozijo redkeje ali pa celo čakajo konzervirana do spomladi. Enako velja tudi za vozila z dizelskim motorjem, s tem da pri njih voda, ki se nabira v rezervoarju vozila, dodatno lahko reagira še z biodizelskim delom goriva in ustvarja mulj v obliki bioorganizmov, ki posledično maši dotoke goriva do oskrbovalne črpalke vbrizgalnega sistema in tako pripelje do resnejših okvar in tudi zaustavitve motorja. Sodobna goriva, kot je na primer Q Max, ki so dodatno izboljšana z raznimi aditivi, v veliki meri preprečujejo pojav zgoraj omenjenih težav in dodatno omogočajo tudi popolnejše in čistejše izgorevanje gorivne mešanice v motorjih in manjše obremenitve okolja in kompleksnega sistema čiščenja izpušnih plinov.
Zakaj so kakovostna goriva ključna za zdravje avta? Na katere dele vozila vse vplivajo?
Zaradi čistejšega izgorevanja se sistem čiščenja izpušnih plinov ne obremenjuje s prekomernimi trdnimi delci, pepelom in z ostalimi neizgorelimi aditivi, ki onemogočajo kemične in mehanske procese redukcije škodljivih emisij. Poleg tega kakovostna goriva zagotavljajo manj oblog na batih in njihovih obročkih, cilindrih, ventilih in na sedežih ventilov. Zmanjša pa se tudi delež usedlin in mulja v motornem olju in karterju ter v ostalih delih motorja.
Lahko zaradi uporabe neprimernega goriva pride do raznoraznih okvar? Kaj opažate v praksi?
Lahko pride do različnih okvar, ki so odvisne od tega, kakšno neprimerno gorivo je bilo uporabljeno; nekakovostno, neprečiščeno, staro ali pa celo napačno. Slednje se v praksi največkrat zgodi, ko lastnik pomotoma natoči v rezervoar goriva namesto dizelskega goriva bencin ali pa, sicer redkeje, tudi obratno. V vseh teh primerih je najprej obvezno temeljito izčrpati vso količino goriva, očistiti sistem dovoda in vbrizga goriva in zamenjati filter goriva. Šele nato se dotoči pravo gorivo in preveri morebitne ostale poškodbe motorja in njegovih podpornih sistemov, ki so odvisne od tega, ali je motor že deloval na neprimerno gorivo in koliko časa, ali pa se je napaka ugotovila in odpravila še pred njegovim zagonom.
Ker je pri sodobnih vozilih čistost goriva vedno bolj pomembna in jo je povsod tudi težko zagotavljati, bi rad opozoril, da v avtoservisnih delavnicah opažamo, da imajo sodobna vozila predpisan interval zamenjave filtra goriva s strani proizvajalca vozila bistveno predolg, in zato vsem lastnikom za dolgoročno brezhibno delovanje njihovih vozil in zmanjšanje stroškov obratovanja priporočamo menjava filtrov goriva, predvsem pri dizelskih vozilih, najkasneje na vsakih 30.000 kilometrov ali dve leti.
Kako lahko poleg izbire primernega goriva še poskrbimo za dobro stanje avtomobila?
S pravilno uporabo, z nepriganjanjem motorja v višje obrate in prevelike obremenitve, dokler le ta ni ogret na delovno temperaturo, s počasnim ohlajevanjem motorja, predvsem turbinsko podprtih, po predhodnem obremenjevanju, z rednim servisiranjem in s skrbjo za čistočo zunanjosti in notranjosti vozil.