»Do uspeha ni bližnjic,« pravi Thiery Villard, direktor podjetja Goodyear Dunlop Sava Tire (GDST). Podjetje, katero je del multinacionalne Goodyear korporacije, je eno izmed vodilnih proizvajalcev pnevmatik v jugovzhodni Evropi. Podpis pogodbe o ustanovitvi skupne družbe med ameriškim Goodyear Tire & Rubber Company in družbo Sava, d.d. se je odvil že leta 1998, kar pomeni, da je v Kranju locirano podjetje letos praznovalo jubilejno petnajstletnico. Do danes so proizvedli več kot 100 milijonov pnevmatik, v razvoj pa investirali več kot neverjetnih 200 milijonov bruseljčanov. O kranjskem podjetju, kamor so leta 2010 preselili tudi sedež organizacije Goodyear Dunlop CSEE (srednja in jugovzhodna Evropa), smo poklepetali s francoskim gospodom, ki je pred šestimi leti prevzel vajeti GDST.
G. Villard, vaša vloga znotraj skupine Goodyear narekuje nadzorovanje vseh dejavnosti na območjih osrednje in jugovzhodne Evrope. Odgovornosti take pozicije so zagotovo precej zastrašujoče.
Razburljive, bi bila bolj primerna beseda. Če pogledam nazaj na mojo skoraj tridesetletno kariero, je to vsekakor najbolj razburljiva funkcija, ki sem jo kdajkoli imel. Istočasno je posel izjemno kompleksen, ker imamo opravka tako z bolj zrelimi kot tudi manj razvitimi tržišči. Poleg tega imam priložnost nenehno biti v stiku s številnimi različnimi kulturami.
Preden ste se leta 2007 pridružili GDST, ste bili aktivni v industriji tiska in prehrane. Če se ozrete nazaj, se vam vaš prestop v avtomobilsko industrijo zdi naravni razvoj vaše kariere?
Biti del avtomobilske industrije je bila moja velika želja, moje sanje, ker obožujem vse, kar ima opravka z avtomobili in motocikli, zato sem vedno bil pozoren na priložnosti za prestop. Kot ste rekli, sem bil dejaven v nekaj različnih industrijah, vendar je podobnosti med njimi in proizvodnjo pnevmatik več, kot si predstavljate. Res, izdelki so si povsem drugačni, a načini s katerimi nastopiš na tržišču, s katerimi promoviraš in proizvajaš svoj izdelek, so si precej slični. Sprva sem se GDST pridružil iz velike strasti, potem pa sem ugotovil, da so lekcije, katere sem se naučil v prejšnjih podvigih, uporabne tudi tu.
Vse odkar je Goodyear vstopil v Slovenijo leta 1998, ostaja med navečjimi tujimi vlagatelji pri nas. Od vseh napredkov, ki ste jih nadzorovali, na katere ste najbolj ponosni?
V Goodyearu smo lahko ponosni na številne stvari, mislim pa, da predvsem na celovito transformacijo podjetja, ki je danes zmožno in tudi dejansko proizvaja izdelke za zelo zahtevne partnerj, kot so BMW, Audi in Toyota. V Kranju proizvajamo tudi visokozmogljive pnevmatike za najboljša športna vozila. Po številnih in obsežnih investicijah se kranjska tovarna lahko pohvali, da je ena izmed treh najsodobnejših Goodyearovih operacij v Evropi. Ponosen sem tudi na to, da pri nas proizvajamo najkvalitetnejše izdelke v industriji, pa naj gre za letne, zimske ali tovorne. Nikakor pa ne smem pozabiti omeniti našega vložka v razvoj kadrov. Danes se nam pripeti, na primer, 90% manj nezgod kot pred petnajstimi leti, naša številka, ki indicira število nezgod relativno na število zaposlenih pa je med najboljšimi na svetu.
Kot direktor pomembnega podjetja in velikega zaposlovalca zagotovo tesno spremljate trenutne politične mahinacije. So nenehne turbulence v različnih slovenskih vladah, sedaj in v preteklosti, imele kakšne posledice za GDST?
Ekonomsko gledano nas splošna situacija v Sloveniji ni tako prizadela, ker investicije financiramo sami in nimamo opravka z lokalnimi bankami. Verjamem, da mora slovenska vlada začrtati jasno vizijo, ekonomsko strategijo. Ko govorim s svojimi vrstniki iz Slovenije ali od drugod, se strinjamo, da so in bodo za Slovenijo zelo pomembna tuja vlaganja. Tu gre za ustvarjanja novih delovnih mest in ljudem dati samozavest, da ponovno začnejo zapravljati denar, vendar za privabljanje tujih investitorjev potrebuješ konsistentno strategijo. Tuja podjetja Slovenija sicer zanima, vendar ne vedo, kaj se bo tu zgodilo v prihodnosti. Zaradi tega se tudi že obstoječe tuje podružnice sprašujejo, če je prisotnost v Sloveniji pametna poteza.
Zaključimo z najbolj klišejskim vprašanjem. Kako kot tujec, ki živi tu, na splošno dojemate Slovenijo?
Cenim izobraženo delovno silo in infrastrukturo. Država je za tujce izjemno netežavna, saj skorajda vsi govorijo angleško. Na bencinski črpalki še nikoli nisem imel težav, medtem ko bi Francozi angleškogovorečega turista samo debelo gledali. Kmalu sem opazil, da ne skoparite z birokracijo, a sem tega že navajen iz Francije. Ker je država zelo kompaktna, je vse zelo dostopno, najsibo to obala ali gorovje. Živel sem že v nekaj različnih državah in Slovenija je bila doslej do mene najbolj prijazna.