Vsi pristaši francoskega Bugattija dobro vedo, da sta besedici »Super Sport« rezervirani za najbolj revolucionarna vozila, ki postavljajo trende in podirajo rekorde. Nič drugače ni z najnovejšo kreacijo iz Molsheima, ki sledi tradiciji združevanja ultimativne hitrosti z absolutnim luksuzom. Zanjo bodo zahtevali 3,2 milijona evrov. Toda brez skrbi, kljub astronomsko visoki ceni bo med ultra bogatimi šla kot za med.
Korenine danes slovite oznake »Super Sport« segajo v čas pred drugo svetovno vojno, ko je mladi in talentirani Jean Bugatti na pariškem avtosalonu publiki predstavil grand tourerja Type 55 Super Sport, ki je kombiniral čistokrvno dirkalno tehnologijo z udobjem prefinjenega dvoseda. S pomočjo kompresorja je osemvaljni motor razpolagal s tedaj zelo impresivnimi 160 konjskimi močmi, ki so razkošnemu vozilu omogočili raziskovanje hitrosti nad 180 km/h. Do leta 1935 je bilo izdelanih 38 primerkov, nato pa je ime »Super Sport« potonilo v pozabo.
*Bugatti EB 110 Super Sport
Šele konec tisočletja sta italijanski poslovnež Roman Artioli in arhitekt Giampaolo Benedini s superavtomobilom EB 110 obudila to zveneče poimenovanje. Presežek 90. let je sledil historičnemu predhodniku z lahko konstrukcijo, zmogljivostjo in ekskluzivnostjo, ki so mu s skupnimi močmi prislužili naziv najboljšega športnega vozila svoje dobe. V zgodovino se ni zapisalo zgolj z uvedbo karbonske karoserije, štirikolesnega pogona in štirih turbopolnilnikov, temveč tudi z osvojitvijo rekordne hitrosti 351 km/h. Dve desetletji kasneje je Bugatti skonstruiral tretjega Super Sporta – širom sveta poznanega Veyrona, ki se je s pospeševanjem do 431 km/h zapisal v Guinnessovo knjigo rekordov kot najhitrejši cestno-legalni avtomobil. Zgodovina se je ponovila poleti 2019, ko je proizvajalec v spektakularnem podvigu z vpadljivim oranžno-črnim Chironom Super Sport 300+ na nemškem testnem dirkališču Ehra-Lessien kot prvi na Zemlji podrl bariero 300 milj na uro. A da premožnim zbirateljem, ki se jim ni uspelo polastiti limitirane serije, ne bi bilo treba čakati dolga leta na novo izvedenko, ki požene kri po žilah, so označbi »Super Sport« zopet vdihnili življenje.
Chiron Super Sport prinaša večjo zmogljivost, vendar hkrati ne zanemarja pomembnega vidika elegance. In tako so z novo stvaritvijo oblikovali unikatno osebnost v družini Chiron, ki jo je navdihnil monaški dirkač Louis Chiron, ki je osvojil praktično vse pomembnejše velike nagrade za znamko v 20. in 30. letih prejšnjega stoletja. Francozi so se pohvalili, da grand tourer uteleša bistvo vsega, kar so se naučili v zadnjih letih, in da so s filozofijo združitve moči in udobja ponudili zanimiv kontrast dominantni različici Chiron Pur Sport, ki je na svetu zato, da potiska meje fizike do limita in s tem užitek v vožnji povzdiguje v nove višave.
To pa ne pomeni, da tudi oblikovanje Chirona Super Sport ni bilo podvrženo ambicioznim ciljem. Spet gre za reinkarnacijo Bugattijeve mantre »forma sledi zmogljivosti«, pri čemer je vsak centimeter kože – od prednjega splitterja do zadnjega difuzorja, dizajniran za osvajanje vrtoglavih hitrosti. Brezkompromisen režim izpopolnjevanja aerodinamike je prinesel za 25 centimetrov podaljšan zadek, ki je zaslužen za unikatno estetiko in predrugačene proporcije, ki so še poudarjene ob izbiri dvobarvne karoserije. 3,2 milijonov evrov vrednega unikatneža bomo prepoznali še po repoziconiranih izpušnih ceveh, ki se poslavljajo od značilne centralne konfiguracije in hkrati pozdravljajo bolj markanten zvočni podpis. Obraz vozila medtem krasi devet okroglih zračnih rež nad vsakim blatnikom, ki poleg tega, da skrbijo za čim manjši zračni upor, prezentirajo poklon ikonični klasiki EB 110.
Z dušo izjemno hitrega premagovalca daljših razdalj je perfektno usklajen interier, ki ga karakterizira prešito rjavo usnje v družbi karbona in aluminija. Kabina je prava vizija brezčasne elegance, s katero so pri Bugattiju dokazali, da dotični hyper avtomobil navkljub ekstremnim karakteristikam v ospredje postavlja tudi prestiž in udobje.
Kako ekstremnim, vas zanima? Inženirji so dodobra prenovili slavno enoto W16, s čimer so moč dvignili za kar 100 konjskih moči; ko že v osnovi govorimo o 1.500 rezgetajočih konjih, je takšna nadgradnja res opazna. Obenem je elitni dvosedežnik ravno v času za poletje izgubil 23 odvečnih kilogramov, da bo lahko na ogled postavil svoje atribute. Z implementacijo pametnih rešitev Chiron Super Sport iz mirovanja do 200 km/h pridrvi v 5,8 sekunde, medtem ko štiristotico osvoji 12 odstotkov hitreje kot »čisto običajni« Chiron, ki ga ima v garaži že skoraj vsak milijonar iz Monaka in Dubaja. Pri razvoju šasije so prilagodili parametre na način, ki jim je omogočil najboljšo mogočo nastavitev za dih jemajoče pospeševanje, kot tudi edinstveno izkušnjo razkošja, ki jo zna pričarati samo Bugatti.