- odzivnost hibridnega pogonskega sklopa
- izstopajoč zunanji dizajn
- nizka poraba goriva
- slaba preglednost nazaj skozi majhno steklo
- delovanje informacijsko-zabavnega sistema
V letu 2016 je Toyota prvič predstavila oblikovno kontroverzni CH-R, ki je med množico postal eden izmed najbolj priljubljenih hibridov. Po prenovi ostaja unikatno izstopajoč, postreže pa s povsem novim pogonskim sklopom, ki preprosto navdušuje.
Oblikovalcem v večji meri pri prenovi CH-R-ja ni bilo treba odkrivati tople vode in spreminjati tistega, kar že deluje, zato CH-R ostaja na prvi pogled popolnoma enak. A vseeno ga bo od predhodnega modela mogoče ločiti po drugačni LED grafiki zadnjih žarometov, po prestavljenih prednjih meglenkah iz odbijača višje v okrasno zračno režo in še kakšen malenkostni detajl bi se verjetno našel.
Seveda je s prenovo prišla tudi kakšna nova barvna kombinacija, kot je recimo tale oranžno-črna, ki je del najbolj bogato opremljenega paketa Launch Edition. In moram priznati, da mi je kar zlezla pod kožo. Čeprav v osnovi nisem ljubitelj črnih platišč, oranžnemu CH-R-ju lepo pristojijo v kombinaciji s črno streho, s črnimi ohišji ogledal in z zatemnjenimi stekli s črno obrobo. Tu se črnina ne konča, izstopajo še stranske zaščitne plastike in spojler. Nenazadnje so črne elemente implementirali po celotnem avtomobilu; recimo črnina povezuje prednja žarometa, kakor tudi na zadku, kjer se žarometa v črnem odtenku tako rekoč združita v prtljažni spojler. Kot celota avtomobil še vedno deluje futuristično, je zanimiv, atraktiven, poseben, simpatičen, skorajda ni lastnostnega pridevnika, s katerim ga ne bi mogel opisati.
Če pokomentiram še notranjost, je ta z izjemo nekaj novih, bolj mehkih materialov in posodobljenega infotainmenta, nespremenjena. Zaradi nizkih stekel in C-stebričkov ostaja občutek utesnjenosti, h kateremu črna stropna obloga in slaba preglednost nazaj skozi majhno steklo zgolj pripomoreta. Kljub posodobitvi informacijsko-zabavnega sistema, je ta v primerjavi s konkurenčnimi še vedno nekoliko zapleten za uporabo, je pa vsekakor bolje odziven.
A bistvo prenove CH-R-ja se skriva pod njegovim skeletom, v učinkovitejšem hibridnem pogonskem sklopu z zmogljivejšim 2,0-litrskim bencinskim motorjem, ki deluje izredno uglajeno, prepričljivo in varčno. Vozniku je na voljo 184 konjskih moči in 190 Nm navora, za prenos moči pa še vedno skrbi brezstopenjski menjalnik e-CVT, ki je bil v prejšnji generaciji prava nočna mora. Po prenovi pa se odlično ujame z novim pogonskim sklopom v močnejši različici. Še vedno zna biti ob polnem pritisku na plin motor malce glasen, a izboljšana zvočna izolacija poskrbi, da vse skupaj nikakor ni moteče.
Hibridni pogonski sklop je izredno odziven in uglajen, eden boljših, kar sem jih vozil v zadnjem času. Motor se elegantno in predvsem izredno hitro vklaplja in posega v samo vožnjo. To stori praktično po vsakem speljevanju, a tisti prvi premik, prve metre, vedno opravi elektrika. Na voljo ima tudi popolnoma električni način, ki se v praksi ne obnese najbolje, saj moraš s stopalko za plin biti zares nežen, če ne se nemudoma vklopi bencinski motor. V vsakem primeru pa se to naredi pri hitrosti okoli 45 km/h.
Zato sem večinoma vozil v hibridnem načinu, kjer elektrika posega v vožnjo vseskozi, ne glede na hitrost vožnje. Tudi pri hitrosti 130 km/h se je mogoče voziti z izklopljenim motorjem in tako rekoč jadrati z nežnim ohranjanjem plina ob pogonu zgolj na elektriko. Zato je bila vsaka vožnja s CH-R-jem izziv, prepeljati čim več električnih kilometrov, pri čemer lahko vseskozi svojo uspešnost spremljaš na grafiki med merilniki oziroma na osrednjem ekranu.
Pod črto, vožnja je vrhunska. Peljati ga je izredno lahkotno, oziroma bolje rečeno, občutek na volanu je peresno lahek. Čeprav ima avtomobil kar nekaj kilogramov, mu moči ne manjka, lega na cesti in med ovinki je tudi hvale vredna. Pohvali se lahko tudi z izredno varčnostjo, saj smo na testu v povprečju zabeležili porabo dobrih pet litrov na 100 prevoženih kilometrov, brez težav se da voziti tudi s porabo pod petimi litri.
SPLOŠNO
Polno ime vozila | Toyota C-HR 2.0 Hybrid e-CVT Launch Edition |
Cena testnega modela | 33.790 € |
Poraba goriva na testu | 5,5 l/100km |
Največja hitrost | 180 km/h |
Emisije CO2 | 92 g/km |
Prostornina prtljažnika | 358 L |