Pred osmimi leti sem spoznal Mate Rimca. Dobila sva se v Zagrebu pred Areno, da poizkusim voziti njegov zeleni BMW serije 3 z električnim motorjem, s katerim je zmagal na vsaki dirki. Takrat mi je na telefonu pokazal slike za popolnoma novo vozilo lastne proizvodnje, električni športni prototip s 1.000 konji. Impresivno sem mu rekel: »ampak Mate, ne moreš delati avto kot kovinsko konstrukcijo. Iz tega ne bo nič.« No, čez 4 leta me je poklical, naj pridem testirat njegov prototip Concept_One.
Impresivno, hitro in izdelano kot pri Ferrariju, in to v Sveti Nedelji ob slovenski meji, in to v njegovi lastni tovarni, kjer je bil nekoč Citroënov trgovec. Avto je bil neverjetno hiter in odziven in smo o njem pred leti pisali v naši reviji. Ustanoviti novo avtomobilsko znamko je izjemen izziv, še težje se je prebiti v ekskluzivni klub elitnih avtomobilskih proizvajalcev. Vendar je ravno to uspelo mlademu geniju Mateju z ekipo dvajsetih nadarjenih zaposlenih. Danes, ko praznuje 10 let podjetja, zaposluje 900 ljudi iz celega sveta in nima več časa za kavico, ker gradi nov kampus Rimac in se pregovarja s solastniki, s Porschejem in Hyundaijem, obiskuje svetovne predstavitve in se druži s pomembnimi ljudmi avtomobilskega sveta. Rimac ne proizvaja samo super športnega prototipa, ampak izdeluje baterijske sklope za konkurenco: Aston Martina in Koenigsegga. Platformo električnega bolida bo prodal tudi Pininfarini.
Kar nekaj časa sem ga klical na WhatsApp, saj ga preko tajnice ni mogoče dobiti. Ko sva se končno videla, mi je pokazal njegovo zadnjo umetnino – razvojni avtomobil C_Two. Sedaj to ni več kovinska konstrukcija, sedaj je to karbonski monokok, ki ga sam proizvede v lastnem avtoklavu (peč za pečenje karbonskih delov pod temperaturo in pritiskom). Motorji niso okorni električni motorji z dvema prestavama. Koncept poganjajo štirje lahki brezkrtačni električni motorji s samo eno prestavo in z vrhunsko elektroniko, ki vektorsko krmili elektriko iz baterij do motorjev. Avtomobil vsebuje vso sodobno elektroniko in elektronsko pripravo za samodejno vožnjo. Avtomobil izdelujejo v dveh sodobnih tovarnah, ki so podobne tovarnam za proizvodnjo dirkalnikov F1.
Seveda nisem prišel, da bi avto gledal. Počasi sva se zapeljala na parkirišče in proti izhodu iz poslopja. Na prvi ravnici je pohodil plin in Zemlja se je za trenutek zavrtela malce hitreje. Ko sem vozil dirkalni M3 s tristo konji, sem rekel, da avto potegne, ko sem vozil 500-konjski Lamborghini, sem rekel neverjetno, ko vozim 700-konjski Mercedes-AMG, rečem, da več ne rabiš. Ta športnik iz Svete Nedelje pa s 1.914 konji (1.408 KW) znori in potegne od 0-100 km/h v pičle 1,8 sekunde. Zdelo se je, kot da sem prebil zvočni zid. Skoraj nečloveško. Le kje so meje za človeka? Res je avtomobil pri majhnih hitrostih neslišen, a pri pospeševanju cvili, pri veliki hitrosti tulijo gume, tako da o neslišnosti ni duha ne sluha. Drugo leto bo avtomobil na voljo kupcem. In cena? Okrogla dva milijona evrov!
Dragi Mate, res sem ti hvaležen, da sva prijatelja in da delaš take avtomobilske dragulje!
SPLOŠNO
Polno ime vozila | Rimac C_Two |
Cena testnega modela | 2.000.000 € |
Največja hitrost | 412 km/h |