- oprema Initiale Paris
- uglašeno podvozje
- materiali v notranjosti
- delovanje menjalnika pri speljevanju
Renaultov Clio je tako rekoč sinonim slovenske avtomobilnosti, saj velja za najbolj priljubljen in prodajan model na slovenskih tleh. Slovenci smo ga vzeli za svojega, saj so jih kar dva milijona izdelali v novomeškem Revozu in tudi Clio pete generacije ni nobena izjema.
Clio je tudi sicer, globalno gledano, najbolje prodajan model francoske znamke, ki so ga v svoji bogati zgodovini prodali po svetu v več kot 15 milijon primerkih. Z novo generacijo oblikovne revolucije niso odkrivali, a je še vedno dovolj svežih detajlov, ki bodo ločevali model 4. generacije od povsem novega.
Pri najbolje opremljeni in prestižni izvedenki Initiale Paris, so na voljo zgolj temne barve karoserije, pri čemer je bil testni Clio tako ponosno oblečen v črno, sicer barvo, ki bolje pristaja večjim, bolj prestižnim avtomobilom. A je treba priznati, da ga ravno črna barva, v kombinaciji z obilico zunanjega kroma, naredi še bolj prestižnega in premium. Piko na i zunanjemu izgledu dodajo tudi zatemnjena, 17-palčna lita platišča.
Največja sprememba pri novem Cliu in ogromen korak naprej je nedvomno njegova notranjost, kjer je govor dejansko o revoluciji in ne evoluciji, še posebej če gre za paket opreme Initiale Paris, s katerim je bil opremljen testni Clio. Tako v oči najprej pade svetlo sivo usnjeno napa oblazinjenje, elegantno prešito z diamantnim vzorcem, ki ga dopolnjujejo ambientalna osvetlitev, nov osrednji ekran sistema Easy Link in nasploh popolnoma predrugačena ergonomija. Edino merilniki še niso v celoti digitalizirani, glavne informacije so tako prikazane na manjšem sredinsko nameščenemu ekranu, pri čemer sta na vsaki strani še vedno digitalno ločeno merilnika za gorivo in temperaturo motorja.
Mehki in na otip prijetni materiali so zamenjali trdo in ceneno plastiko, novo obliko je dobil volanski obroč, nove so tudi komande za upravljanje klimatske naprave oziroma izposojene iz Daciinih modelov, pri čemer nimam nobenih pripomb, funkcionalno in ergonomsko so na mestu. Seveda je s paketom opreme Initiale Paris na voljo praktično vsa oprema, ki jo Clio premore, zato niso manjkali niti navigacija, živa vremenska karta, aktualne cene goriva na bencinskih črpalkah, gretje sedežev in volana, niti številni asistenčni sistemi in še bi lahko našteval. Skratka, po novem ima Clio vse, kar imajo večji in še več. Recimo prtljažni prostor, s svojimi 391 litri je največji v zgodovini modela in tudi v samem razredu tako rekoč kraljuje.
Občutek med vožnjo je, kot da voziš vsaj za razred večji avtomobil, k temu poleg samega ambienta in materialov, ki nikakor ne bi rekel, da sodijo v Clia, botruje tudi bolj odrasla, zrela lega na cesti in odlično uglašeno podvozje, ki skrbi za dokaj udobno vožnjo, hkrati pa v načinu Sport lahko voznika prepriča v tudi bolj suvereno, športno vožnjo, pri kateri se je novi Clio izkazal.
Veliko zaslug za tako dobro vozno izkušnjo gre še na račun odličnega, 1,3-litrskega štirivaljnega turbo bencinarja, ki v Cliu dostavlja, bi lahko rekel, skoraj več kot spodobnih 130 KM. Moč pošilja na prednji kolesi preko samodejnega menjalnika EDC s sedmimi prestavami, ki se izkaže za malce neuigranega zgolj pri speljevanju, pri večjih hitrostih pa prestavlja hitro, tekoče in nemoteče. Clio je lahko tudi presenetljivo hiter, dvestotico doseže za šalo, prav prijetno, rahlo športno se oglaša tudi v štant gasu. Pravijo, da je Clio primeren za povprečnega Slovenca, vendar se bojim, da bo takšen, za 20 tisočakov, precej nišen. Sicer pa živelo povprečje.
SPLOŠNO
Polno ime vozila | Renault Clio 1.3 TCe EDC Initiale Paris |
Cena testnega modela | 21.410 € |
Poraba goriva na testu | 7 l/100km |
Največja hitrost | 200 km/h |
Emisije CO2 | 129 g/km |
Prostornina prtljažnika | 391 L |