- vpadljiv izgled zaradi paketa R-Dynamic
- 7 voznih programov
- delovanje menjalnika in odzivnost motorja
Gre za najmanjši Land Rover v ponudbi in hkrati tudi za najmanj prestižni, ki pa še vedno nudi nekaj aristokratskega pridiha, pa čeprav zgolj z logotipom na volanu in maski.
Model Discovery Sport je bil ustvarjen naknadno in je nekakšen koktejl originalnega, robustnega, s terenskim pedigrejem obelodanjenega Land Roverja Discovery in prestižnega Range Roverja Sport. A na žalost, v praksi pravzaprav ni ne eno ne drugo. Nekaj vmes, in še to z veliko mero rezerve, vseeno pa se bolje počuti na terenu kot v mestu.
V letu 2019 je dočakal prvo prenovo, pri kateri naj bi Angleži zamenjali kar 70 odstotkov sestavnih delov, med katerimi je nova platforma, na kateri sloni tudi Evoque, prostemu očesu pa bodo vidne spremembe zgolj na odbijačih, platiščih in žarometih. Dotični testni primerek je bil vizualno všečno sestavljen in je na cestah kar konkretno izstopal med drugimi vozili. Zasluga gre na račun paketa R-Dynamic in paketa črnih dodatkov, kot so ohišja ogledal, maska, difuzor na zadku in pas med zadnjima LED žarometoma, ki vizualno popestri avtomobil v pozitivnem smislu. Črna so bila tudi platišča in streha, oboje proti doplačilu. In ko te črne detajle skombiniraš skupaj s popolnoma belo karoserijo, zapakirano nekaj več centimetrov nad tlemi, dobiš izstopajočo kombinacijo, zaradi katere se bodo našli tudi zavidni pogledi. Sicer je bil naš model opremljen z najosnovnejšim paketom opreme S, a je imel vseeno še nekaj dodatnih opcij.
Tudi notranjost je temeljito prenovljena in bolj v koraku s časom in v skladu s preostalimi družinskimi modeli. Tako je Discovery Sport dobil popolnoma nov volanski obroč z novimi komandami na dotik, s katerimi upravljamo delno digitalizirane merilnike oziroma meni med njimi. Žal je izkušnja uporabe stikal na volanu podpovprečna, prisoten je namreč velik zamik pri kliku le-teh, zaradi česar voznik nehote klikne oziroma izbere kakšno drugo nastavitev, kot je v resnici želel. Popolnoma predrugačena je tudi osrednja konzola, kjer je v ospredju multimedijski sistem Touch Pro. Na osrednjem delu tako praktično ni fizičnih stikal, temveč zgolj dva vrtljiva gumba, s katerima upravljamo klimatsko napravo. Vmes je digitalna plošča, na kateri lahko upravljamo s posameznimi funkcijami zgolj na dotik. 7 voznih programov pod sklopom sistema Terrain Response 2 je skritih v desnem vrtljivem gumbu za klimatsko napravo, ki jih aktiviramo s preprostim potiskom, in nemudoma gumb za klimo dobi novo podobo v smislu voznih programov. Na račun le-teh, visoke oddaljenosti od tal in štirikolesnega pogona, je Discovery Sport vedno pripravljen na kakšno izvencestno avanturo. Na makadamu in na terenu se v bistvu počuti bolje kot na cesti. V veliki meri je za to odgovoren dvolitrski turbodizel, ki s svojimi 150 konji ni med zmogljivejšimi niti med primernejšimi za takšen avtomobil, še posebej v kombinaciji z 9-stopenjskim menjalnikom. Vožnja po cesti je tako zaradi prevelikega cukanja menjalnika in slabše odzivnosti motorja precej neudobna, visoka ob tem pa zna biti tudi poraba, med 8 in 9 litri na sto računajte v povprečju, kljub temu da se motor ugaša že pri hitrostih, nižjih od 17 km/h, kar pomeni, da boste na vsako rdečo luč preprosto prijadrali v tišini.
S ceno 55 tisočakov tako vizualno izstopajoč Land Rover v notranjosti oziroma pod kožo na žalost malce razočara, predvsem pri vozni izkušnji izven terena in pri nekaterih kiksih opreme, kot je na primer še posebej doplačljivo gretje prednjih sedežev, kljub popolnoma usnjeni notranjosti.
SPLOŠNO
Polno ime vozila | Land Rover Discovery Sport 2.0 TD4 R-Dynamic S |
Cena testnega modela | 55.876 € |
Poraba goriva na testu | 8 l/100km |
Največja hitrost | 190 km/h |
Emisije CO2 | 144 g/km |
Prostornina prtljažnika | 963 L |