Tudi v trajnostno naravnani prihodnosti bodo stranke povpraševale po prestižnih limuzinah, ki bodo uresničile njihove želje po udobju, dizajnu in tehnologiji. Vse to združuje EQS, prvo povsem električno vozilo v luksuznem razredu Mercedes-Benza.
Pri Mercedesu trajnost vedno bolj postaja ključna komponenta znamkine filozofije in pomemben aspekt korporativne strategije, zato so si postavili cilj, imeti v roku dvajsetih let povsem ogljično nevtralen vozni park, kar bo zahtevalo temeljito preobrazbo v manj kot treh proizvodnih ciklih. Pot do trajnostne mobilnosti je po njihovem mnenju inovativnost in ustvarjanje produktov, ki bodo kupce navdušili za vožnjo brez emisij. Eden takšnih je nedvomno najnovejši model EQS, ki orje ledino na področju luksuznih limuzin, ki bodo resda opremljene z električnim pogonom, toda zato ne bodo nič manj pomembni vidiki emotivnega dizajna, vrhunske izdelave, prestižnosti materialov in užitka v vožnji.
Uvid v tovrstne prelomne tehnologije je že meseca januarja ponudil največji svetovni sejem zabavne elektronike CES, ki je letos prvič v zgodovini potekal popolnoma digitalno, kar pa ni ohromilo številnih igralcev, da posijejo luč na svoje novosti, ki potiskajo meje mogočega. Mercedes je poznani dogodek izkoristil za debi svojega ekrana prihodnosti. V Stuttgartu so že poznani sistem MBUX nadgradili s pomočjo umetne inteligence in ga vkomponirali v impresivni skupek treh displejev, ki v širino meri kar 141 centimetrov. Tako imenovani Hyperscreen je navdušil z estetsko všečnostjo, njegovi ustvarjalci pa so obljubili enostavno upravljanje in visoko prilagodljivost uporabniku, ko bo lansiran v brezemisijski luksuzni limuzini EQS.
Prevrtimo naprej do današnjega dne, ko pred nami v vsej svoji slavi stoji pionir trajnostnega luksuza po receptu trikrake zvezde. Prva stvar, ki jo moramo omeniti, je, da je avtomobil v prehodu iz študije v serijsko vozilo deloma izgubil tisti faktor »wow«, s katerim se je ponašal Vision EQS. Oblikovalci so se poslovili od seksapilno izklesanih površin, a najbolj nam je žal dovršenega zadka, katerega svetlobni podpis je predstavljalo 229 osvetljenih zvezd, s katerimi je znamkin logotip dobesedno zasijal v novi luči. Je pa zato avtomobil, ki bo letos zapeljal v proizvodnjo, ohranil tovrsten detajl mnogoterih zvezd v zaprti maski kot tudi v sijočo črno obarvan zgornji del vozila, ki daje vtis, kot da lebdi na srebrnem telescu – vendar le ob izbiri ekskluzivne verzije Edition One. Ne glede na oblikovne modifikacije lahko rečemo, da EQS oblikovno filozofijo »naprednega luksuza« popelje v precej drugačno smer in predstavlja zanimivo alternativo tradicionalnemu razredu S. Natančno delo oblikovalcev je v sodelovanju z inženirji obrodilo izjemen rezultat; EQS je z vrednostjo upora 0.20 namreč najbolj aerodinamično učinkovito serijsko vozilo na našem planetu.
Hkrati razpotegnjene proporcije zunanjega oblikovanja vozila, ki v dolžino meri preko pet metrov, nakazujejo na radodarnost prostora v interierju, ki je mojstrovina sama po sebi. Ključni dizajnerski in tehnološki element kabine je, kot že rečeno, nova ukrivljena tridimenzionalna enota Hyperscreen, ki se razteza od levega do desnega A-stebrička. Posodobili so tudi možgančke sistema MBUX, ki se preko ukaza »Hey Mercedes« odziva na 27 različnih jezikov, hkrati pa se s pomočjo umetne inteligence uči o svojem lastniku in izvaja številne personalizirane predloge glede funkcij vozila in infotainmenta. Na željo voznika lahko sistem celo odpira zadnja vrata za resnično impresiven izstop na rdeči preprogi. Udobje je razkošni limuzini primerno na vrhuncu, za kar poskrbijo krasni sedeži iz perforiranega usnja in celovita ambientalna osvetlitev. Piko na i postavi posebej za ta model ustvarjena dišava, s katero pri znamki dokazujejo svojo osredotočenost na najmanjše detajle.
S klasa iz prihodnosti je bazirana na povsem novi modularni arhitekturi, ki jo bodo v nadaljnjo uporabo dobili prihajajoči člani elektrificirane družine EQ, prav tako pa naznanja premiero nove generacije baterij z višjo energijsko gostoto. Zmogljivejša izmed dveh baterij na voljo prepriča s kapaciteto 107,8 kWh, kar je 26 odstotkov več kot pri prvem brezemisijskem Mercedesu, SUV-ju EQC. V hiši razvit sistem za upravljanje baterij obenem omogoča posodobitev programske opreme na daljavo, kar omogoča izboljšave skozi celoten življenjski cikel. Skrbi glede dosega ne bo, saj Nemci garantirajo radodaren doseg do 770 kilometrov, medtem ko bo le 15-minutno polnjenje omogočilo dodatnih 300 km. Se pa EQS ne more kosati z največjo hitrostjo polnjenja 350 kW, ki jo nudi njegov največji tekmec, Porschejev Taycan. Ker so pri Mercedes-Benzu odločeni, da je ključnega pomena, da uporabljena energija v vse večjem deležu prihaja iz obnovljivih virov energije, so poskrbeli za »zeleno polnjenje« v njihovi mreži Ionity, ki razpolaga s kar 500 tisoč polnilnimi mesti v 31 državah.
Ob lansiranju bodo kupci lahko izbirali med prednje gnano izvedenko EQS 450+ s 245 kW moči in močnejšo EQS 580 4MATIC, ki na vsa štiri kolesa pošilja 385 kW. V načrtu je še razburljiva 560-kilovatna verzija, ožigosana z emblemom AMG, s katero bodo poskrbeli za vse okoljsko ozaveščene stranke, ki pa ne odstopajo od prepričljivih voznih karakteristik, ki jih dostavlja klasični S.
Ker bosta v prihodnjih letih vedno večjega pomena avtomatizacija in povezljivost, so prvega električnega predstavnika v luksuznem razredu oborožili s 350 senzorji, ki beležijo vse od razdalje, hitrosti, pospeškov, svetlobnih in vremenskih pogojev, do zasedenosti sedežev, voznikovega utripa in govora potnikov. Inteligentno vozilo bo ob izbiri opcijskega paketa Drive Pilot zmožno samostojne vožnje do 60 km/h v gostem prometu, s čimer bo razbremenilo voznika in mu omogočilo izvajanje sekundarnih dejavnosti.