Slovita dirkalna proga po ulicah Monaka je postala dom tudi za Formulo E. Res je, da je Formula E že gostovala v Monaku, vendar so dirkači vozili po skrajšani progi in s tem izgubili skoraj ves šarm te legendarne proge.
Kar nekaj je bilo prerekanja, kako naj bi bila proga postavljena za letošnjo sezono. Promotor Formule E je zahteval, da bi se spet vozilo po skrajšani progi (pri Sainte-Dévote gredo takoj na obalo, nato mimo Tabaca in bazena do La Rascasse nazaj na startno ciljno ravnino). Tako bi izpustili najzanimivejše in najbolj značilne ovinke ter celo tunel pod hotelom Fermont, ki mu starejši monaški dirkaški staroselci še vedno rečemo Loews. Vendar pa se monaški avtomobilski klub ACM ni dal; zahteval je, da se vozi po celotni progi, ki jo vozijo tudi v F1. Na veselje in srečo vseh ljubiteljev dirkanja je zmagala ACM!
Da se je vztrajanje ACM-a izplačalo, se je pokazalo že na treningih. Jasno je bilo, da bosta za dobro uvrstitev potrebni dve stvari; dober rezultat na kvalifikacijah in dober nadzor nad porabo energije. Za Formulo E je bila ta dirka namreč izredno zahtevna, saj je klanec med Sainte-Dévote in kazinojem kar strm in z nekaj ravninami, ki dirkalnikom poberejo precej elektrike.
“Največ dela v simulatorjih smo namenili prav porabi energije,” mi je pred kvalifikacijami povedal Alain McNish, šef Audijevega moštva. “To bo zelo zahtevna dirka tako za dirkalnike kot dirkače. Spet bo veliko odvisno od števila varnostnih avtomobilov in krogov, ki jih bodo morali prevoziti za njim. In jasno, kot vedno v Monaku, veliko bo odvisno od rezultata v kvalifikacijah.”
Ampak žal se Audijeva fanta nista najbolje znašla; Luca DiGrassi je končal na 17. mestu, René Rast pa na 11. Veliko bolje pa se je prav z Audijevim pogonom znašlo moštvo Virgin. Robin Frijns je bil v skupinskih kvalifikacijah najhitrejši, v super kvalifikacijah najhitrejših šestih pa je zasedel drugo mesto. Že po kvalifikacijah se je videlo, da bodo prevladovala tri moštva; poleg ekipe Virgin še francosko-kitajski, na pol domači DS, ter Jaguar, ki je letos v odlični formi.
Veliko slabše pa je šlo Mercedesu in z njim povezanim povsem domačim Venturijem. Do Monaka vodilni v točkovanju svetovnega prvenstva, Nyck de Vries, je v hitrem krogu napravil precej nenavadno napako. Po nerodnosti je namreč pritisnil stikalo za izklop maksimalne moči. In v tako zgoščenem tekmovanju, kjer je bilo med prvim in tretjim le nekaj tisočink razlike, je to jasno pomenilo, da bo štartal iz zadnje vrste in vedel je, da bo moral vodstvo v točkovanju izpustiti iz rok. Najboljši “Mercedes” je bil tako na 10. mestu Vinturijev Norman Nato. Resnično dva precej ponesrečena konca tedna za Mercedes v Monaku, saj tudi na Formuli 1 niso dosegli tistega, kar so si želeli, predvsem pa so bili obakrat zelo, zelo daleč od zmage.
Kvalifikacije je osvojil Antonio Felix da Costa iz moštva DS, njegov moštveni kolega Jean-Eric Vergne je osvojil četrto mesto, vmes pa se je vrinil Jaguarjev Mitch Evans.
Ko so se v popoldanskem soncu Azurne obale dirkači zapodili proti prvemu ovinku Sainte-Dévote, se je videlo, da bo to ena od najlepših dirk v kratki zgodovini Formule E. Ne samo odlična kulisa prestižnega Monaka, tudi dirkači so bili sila dobro razpoloženi in našpičeni. Ker gre za skoraj pravo dirkališče, sam nisem pričakoval veliko varnostnih avtomobilov, za razliko od marsikaterega šefa moštva. In res je vse potekalo po najboljših dirkaških pravilih in džentelmenstvu izkušenih dirkačev. Sem ter tja so se res majčkeno dotaknili, vendar pri Formuli E to še zdaleč ni tako usodno kot pri ostalih serijah z odprtimi kolesi. V zadnji tretjini je zaradi nesrečno ustavljenega Rastovega dirkalnika na stezo res zapeljal električni Mini, vendar tam ni ostal dolgo. Pri vodstvu dirke pa so končno tudi doumeli, da dirkačem nima smisla odvzeti preveč energije za vsak krog, ki ga prevozijo za električnim avtomobilom.
Že pred prihodom Minija je bilo v ospredju izredno živahno; Antonio Felix da Costa, Robin Frijns in Jaguarjev Mitch Evans so se ves čas izmenjevali v vodstvu. Sem ter tja pa sta se med prvo trojico uspela vriniti tudi Jean-Éric Vergne (DS) ter BMW-jevec Maximilian Günther. Svoje je seveda spet odlično odigrala cona za aktiviranje “attack mode”, pa tudi dirkači sami so uprizorili nešteto izredno zanimivih dvobojev.
That LAST LAP overtake for the #MonacoEPrix WIN!!!@afelixdacosta @DSTECHEETAH pic.twitter.com/lrjYEcCHps
— ABB FIA Formula E World Championship (@FIAFormulaE) May 8, 2021
V zadnjem krogu, kaj v zadnjem krogu, na ciljni ravnini, se je ponovno odvila drama zaradi energije. Po ovinkih “portirjev” je še vodil Mitch Evans, ki ga je na izhodu iz tunela prehitel Felix, napadel pa ga je tudi Robin. Jaguarjevec je napade uspel odbiti vse do ciljne črte, kjer ga je “nedolžnež” Frijns uspešno prehitel. Kakšna dirka, kakšen zadnji krog! Če bi bil jaz Miran Ališič, bi zdaj prav gotovo vpil “kaaakšnaaa drrrraaaammaaaaa!”. Prav gotovo ena najlepših monaških dirk vseh časov in brez dvoma najlepša dirka Formule E v zgodovini.
Po slabšem vikendu Mercedesa je moral Nyck de Vries vodstvo v svetovnem prvenstvu prepustiti Frijnsu. Vendar so razlike izredno majhne in do konca sezone bo še zelo vroče!