Najbolj ekskluziven festivalski vikend za historične štirikolesnike je gotovo Concorso d’Eleganza Villa d’Este, ki je tudi letos sledil svoji tradiciji razstavljanja najboljših primerkov iz avtomobilske zgodovine. Na spektaklu oldtimerjev brez konkurence je tokrat v glavni kategoriji Trofeo BMW Group slavil impozantni kabriolet Duesenberg SJ Speedster, s katerim se je v 30. letih prejšnjega stoletja naokrog prevažala hollywoodska smetana.
Hotel Villa d’Este, ki ga obkroža idilično posestvo in ob njem slikovito jezero Como, kreira popoln okvir, v katerem se kot dragoceni dragulji lesketajo najbolj izjemni avtomobili svoje ere. Avra edinstvenega dogodka s klasičnimi avtomobili, vrednost razstavljenih mojstrovin in magičnost hotela, tvorijo simbiozo, ki vsakega maja združi tradicijo s sodobnostjo. Prav to je tisto, kar že od leta 1929 prireditvi Concorso d’Eleganza Villa d’Este zagotavlja poseben pridih.
Slovito tekmovanje v eleganci je med 19. in 21. majem na obalo jezera Como pritegnilo številne obiskovalce in svetovne medije, ki so bili nagrajeni z ogledovanjem predstavnikov osmih raznovrstnih kategorij, v katerih so se zgodovinski jekleni konjički potegovali za zavidanje vredne nagrade. A le eden je bil počaščen z nazivom najelegantnejšega – mednarodna žirija strokovnjakov je z glavno nagrado Trofeo BMW Group razveselila lastnika Duesenberga SJ Speedster iz leta 1935. Nepozabni avtomobil je bil nekdaj ljubljenec Garyja Cooperja, Clarka Gabla, Jamesa Cagneyja in drugih igralcev zlatega obdobja Hollywooda, morda pa se ekstravagantnega kabrioleta z nadimkom Duesy spomnite iz celovečerca »Veliki Gatsby«, v katerem ga je imel priložnost zapeljati Leonardo DiCaprio. Svoje mnenje je izrazila tudi publika, ki je največ glasov oddala za prav tako brezstrešnega Ferrarija 250 GT Spyder California z letnico rojstva 1961, ki je očaral z ikoničnim dizajnom, pod katerega se je podpisala hiša Pininfarina. Z nastopom v komediji »Prosti dan Ferrisa Buelerja« si je dvosedežnik zagotovil status enega najbolj kul avtomobilov 80. let, zato ljudska nagrada Coppa d’Oro Villa d’Este niti ne preseneča. Kljub dolgim koreninam dogodka, je žirija prvič podelila nagrado za najlepši zvok motorja, katero je Jonas Kaufmann, eden največjih tenorjev našega časa, izročil lastniku športnega prototipa Porsche 917 K iz leta 1970.
Letošnjo edicijo tridnevnega festivala brezčasne lepote, ki je slavila entuziazem do avtomobilov, veselje do vožnje in vrhunske tehnične dosežke, sta definirali tudi razstava herojev kultne vzdržljivostne dirke 24 ur Le Mansa na eni strani ter kolekcija največjih zvezd Porscheja na drugi strani. Proizvajalec iz Stuttgarta namreč letos praznuje 75 let obstoja, zato se je na dogodku poglobil v svojo zgodbo uspeha, ki so jo zaznamovali prenekateri slavnostni trenutki.
Lep kontrast oldtimerjem so predstavljali novodobni avtomobilski biseri, med katerimi je največ pozornosti zahteval radikalno dizajnirani kabriolet W16 Mistral, ki ga je Bugatti postavil poleg njegovega predhodnika, malce bolj konzervativnega, Type 57S Roadsterja, iz leta 1936. Izpostave je zagotovo vreden tudi retro-futuristični koncept N Vision 74, s katerim se je Hyundai poklonil svoji oblikovni dediščini in hkrati opozoril na razvoj napredne tehnologije z gorivnimi celicami, ki uteleša vizijo za trajnostno zmogljivost.