Continental GT je že v najbolj skopo konfigurirani različici odraz razkošja, o katerem lahko navadni smrtniki le sanjajo. Ko pa se na poželjivi karoseriji blešči značka Speed, gre za najbolj sposobnega in dinamičnega pripadnika klana Bentley, ki se tekmecev loteva s pomočjo impresivnega dvanajstvaljnika s 650 konjskimi močmi.
Pri Bentleyju svoje najbolj zmogljive modele že tradicionalno opremljajo z oznako Speed. In če se je njihova Bentayga Speed uveljavila kot najhitrejši SUV na svetu, ki je v prahu pustil še Lamborghinijevega Urusa, nič kaj skromno oklicanega za prvi super SUV, nič slabšega ne moremo pričakovati od novega Continentala GT Speed, ki se je ravnokar v zgodovino zapisal kot najbolj brezkompromisno hiter serijski Bentley.
V proizvajalčevi ogljično nevtralni tovarni so zasnovali, oblikovali, razvili in ročno izdelali tretjo generacijo GT Speeda, ki rodovniško linijo nadaljuje z združitvijo luksuza in zmogljivosti v paketu grand tourerja. Osnova za dinamično transformacijo predstavlja napredna šasija s štirimi novimi tehnologijami, ki povečajo športne sposobnosti vozila in obenem ohranjajo značilno udobje vožnje. Ključna zadeva je štirikolesno elektronsko krmiljenje, ki Speedu pri nizkih in srednjih hitrostih z vrtenjem zadnjih koles v nasprotni smeri od sprednjih omogoča večjo agilnost na krivinah, medtem ko pri visokih hitrostih vsa kolesa obrača v isto smer za maksimizacijo stabilnosti. Sistem sicer poznamo že iz admiralske ladje Flying Spur, a tu igra drugačno vlogo; namesto večje okretnosti po ozkih mestnih stezicah je glavni cilj tehnologije, ki sodeluje z elektronsko nadzorovano zaporo diferenciala, večja prepričljivost v hitrih zavojih. Inženirji so pri vseh voznih načinih rekalibrirali delovanje štirikolesnega pogona in porazdelitve navora, da bi zagotovili znatno spremembo v obnašanju vozila. Ker kljub agresivnejšemu karakterju niso želeli delati kompromisov pri udobju, so na miru pustili znamkino aktivno zračno vzmetenje in inovativni sistem Dynamic Ride, ki s pomočjo 48-voltne tehnologije nevtralizira sile pri zavijanju.
Modificirano šasijo dopolnjujejo nove karbonsko-keramične zavore, ki omogočajo prihranek teže v višini 33 kg ter obljubljajo vrhunsko zavorno moč. Glede na to, da pri iteraciji Speed priznan 6,0-litrski motor dostavlja 650 konjskih moči, ki avtomobil potisnejo vse do hitrosti 335 km/h, je nadgradnja zavornega sistema več kot dobrodošla. V primerjavi z “navadnim” Continentalom GT W12 razlika sicer ni ogromna (+14 KM, – 0,1 s 0-100 km/h), toda pri Bentleyju trdijo, da je razlika več kot očitna predvsem na račun delovanja 8-stopenjskega menjalnika z dvojno sklopko, ki v voznem načinu Sport v skladu z etosom različic Speed prestavlja dvakrat hitreje, in izpušnega sistema, ki ob prižigu in prestavljanju navzdol dostavlja izrazito emotiven zvok.
Ker kljub prepričljivim voznim karakteristikam Continental GT tudi v razburljivi inačici Speed v svoji srčiki ostaja eleganten premagovalec razdalj in ne surov športnik, je na zunaj športen potencial prikazan z detajli, ki jih bo opazilo le izurjeno oko. Drža je malce bolj atletska, maska temnejša in pragovi izrazitejši. Vizualne poudarke zaključujejo 22-palčna platišča in kromirani znački “Speed” ob prednjih blatnikih.
Spremembe v kabini medtem niso tako diskretne. Ekstravagantna dvobarvna kombinacija alkantare in usnja definitivno govori zgodbo o silovitem avtomobilu, ki predstavlja vrh ponudbe. Bentleyjeva osebna izbira za promocijske fotografije je bila športna fuzija rdeče, črne in karbona, a kupci bodo seveda lahko izbirali med široko paleto barvnih parov in lesenih vložkov. Unikaten, ročno izdelan interier, serijsko prinaša usnje najvišje kakovosti v diamantnem vzorcu, vezenine “Speed” na vzglavnikih, napis na pragovih, značko na armaturi ter radodaren 12,3-palčni zaslon, vgrajen v tridelno vrtljivo enoto, ki jo je mogoče za digitalni detoks (kot so funkcijo poimenovali pri Bentleyju) spremeniti v minimalistično ploščo ali v ploščo s tremi analognimi številčnicami, ki prikazujejo čas, temperaturo in smeri neba. Ne smemo pozabiti še na novo možnost zatemnjene centralne konzole, ki pa jo bo treba obkljukati na seznamu dodatne opreme.